| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firma wyda świadectwo pracy raz na dwa lata

Firma wyda świadectwo pracy raz na dwa lata

Pracodawca zawierający kolejne umowy o pracę w krótkich odstępach czasu z tym samym pracownikiem będzie mógł wydać mu jedno świadectwo pracy za okres dwóch lat.

W Sejmie trwają prace nad senackim projektem ustawy nowelizującym Kodeks pracy. Proponowane zmiany mają na celu uproszczenie zasad wydawania świadectw pracy oraz wykonywania wstępnych badań lekarskich.


Obecnie w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Projektowana zmiana ma zwolnić firmę z obowiązku każdorazowego wydawania tego dokumentu pracownikowi, który pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy na okres próbny, na czas określony, bądź na czas wykonania określonej pracy.


Pracodawca będzie musiał wydać pracownikowi świadectwo pracy, obejmujące okresy zatrudnienia na podstawie tych umów, raz na dwa lata. Jednak na żądanie pracownika firma będzie zobowiązana wydać mu dokument po rozwiązaniu lub wygaśnięciu każdej umowy o pracę lub dotyczące łącznego okresu zatrudnienia, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy.


Kolejna zmiana dotyczy wstępnych badań lekarskich. Proponuje się, aby badaniom tym nie podlegali pracownicy przyjmowani do pracy u dotychczasowego pracodawcy, posiadający aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, jeżeli warunki pracy na tym stanowisku nie uległy zmianie. Dzięki temu pracodawca zwolniony zostanie z obowiązku ponoszenia kosztów badań wstępnych w sytuacji, gdy termin kolejnych badań wyznaczony w orzeczeniu lekarskim jeszcze nie upłynął.


Proponowane zmiany w istotny sposób ograniczą zbędne obciążenia biurokratyczne nałożone na pracodawców i obniżą koszty zatrudniania pracowników.


Nowelizacja kodeksu pracy ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

mojafirma.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Schindler Polska

Schindler Polska to spółka-córka międzynarodowego koncernu Schindler z siedzibą w Szwajcarii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »