reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będą mikrokredyty dla małych firm

Będą mikrokredyty dla małych firm

Małe przedsiębiorstwa oraz osoby, które straciły pracę i chcą założyć własną firmę będą mogły ubiegać się o mikrokredyty.

Komisja Europejska zapowiedziała w komunikacie „Wspólne zaangażowanie na rzecz zatrudnienia” wprowadzenie nowego instrumentu mikrofinansowego. Jego celem jest przyznawanie mikrokredytów małym przedsiębiorstwom oraz osobom, które straciły pracę i chcą założyć własną firmę.


Z budżetu unijnego zostanie przeznaczone na ten cel 100 mln euro, ale dzięki współpracy innych międzynarodowych instytucji finansowych pula ta wzrośnie do 500 mln euro.


Mikrokredyty są instrumentem kierowanym dla osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo oraz mikroprzedsiębiorstw, które zatrudniają poniżej 10 osób. Wysokość pożyczki w Unii Europejskiej wynosi mniej niż 25 tyś. euro.


Nowy instrument ma na celu wsparcie pracowników w postaci szkoleń, poradnictwa i instruktażu, zwiększenie dostępu do funduszy, a także pomoc w przygotowaniu biznesplanów. Dodatkowym atutem jest możliwość ubiegania się o dotację na spłatę oprocentowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


Ponadto pomoc polegać będzie na wspieraniu zatrudnienia osób o niskich kwalifikacjach do prowadzenia gospodarstwa domowego lub udzieleniu wsparcia, które pozwoli na uniknięcie długotrwałego bezrobocia i utraty niezbędnych kwalifikacji oraz rozpowszechnianiu przewodnika dla małych i średnich przedsiębiorstw w celu utrzymania i uzyskania potrzebnych kwalifikacji.


W obliczu kryzysu finansowego i gospodarczego Komisja Europejska jako priorytet traktuje utrzymanie i tworzenie nowych miejsc pracy oraz ułatwienie dostępu do kredytu osobom pragnącym rozwinąć lub założyć przedsiębiorstwo. Szczególny nacisk kładzie na szkolenie i możliwość zatrudnienia ludzi młodych.


Propozycję Komisji Europejskiej ma jeszcze zatwierdzić Rada Europejska i Parlament. Decyzja w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie we wrześniu bądź październiku, tak by środki były do dyspozycji od 2010 roku.

mojafirma.infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama