REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowy terminowe będą trwać do dwóch lat

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Pracodawcy będą mogli wydłużać i skracać czas pracy w zależności od potrzeb produkcji. Umowy na czas określony wszystkich pracowników mają trwać do dwóch lat.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Firmy, które w czasie ostatnich czterech kwartałów osiągnęły spadek obrotów gospodarczych o 30 proc. (w porównaniu z obrotami w okresie od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r.), będą mogły ubiegać się o dopłaty do pensji pracowników. Wszyscy pracodawcy uzyskają natomiast prawo do dostosowania czasu pracy podwładnych do liczby zamówień. Tak wynika z projektu ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego u pracodawców, którą przyjął rząd. Teraz trafi on do Sejmu.

- Chcemy uchwalić tę ustawę jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi, tak aby zagrożone kryzysem firmy mogły skorzystać z pomocy państwa jeszcze przed jesienią - zapowiedział premier Donald Tusk.

W tym roku wakacje parlamentarne zaczynają się 17 lipca dla posłów i 31 lipca dla senatorów.

- Mam nadzieję, że rząd przyśle ten projekt jako pilny, co ułatwi szybkie procedowanie - mówi Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu RP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nowe przepisy przewidują wypłatę subsydiów do wynagrodzenia pracownika firmy dotkniętej kryzysem gospodarczym, jeśli zgodzi się on na pracę w zmniejszonym wymiarze. Otrzyma on 70 proc. zasiłku dla bezrobotnych (402,50 zł) z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. 100 proc. zasiłku dla bezrobotnych (575 zł) ma otrzymać pracownik.

Z kolei Fundusz Pracy będzie refundował pracodawcom koszty skierowania pracowników na szkolenia lub studia podyplomowe. Pracownicy tacy mają otrzymywać też stypendium szkoleniowe w wysokości 575 zł.

Pracodawcy, którzy skorzystają z subwencji do zatrudnienia, nie będą mogli zwolnić pracowników z przyczyn ich niedotyczących w okresie pobierania pomocy i bezpośrednio po tym czasie, ale łącznie nie dłużej niż przez 12 miesięcy. W porównaniu z poprzednią wersją projektu rząd skrócił okres ochronny o sześć miesięcy.

REKLAMA

Z przyjętych przez rząd przepisów wynika, że wszystkie firmy, a nie tylko te, których dotknął kryzys, będą mogły też wydłużać okresy rozliczeniowe czasu pracy do 12 miesięcy, jeśli zgodzą się na to związki zawodowe lub przedstawicielstwo pracowników. Dzięki temu możliwe będzie wydłużanie czasu pracy podwładnych w okresie koniunktury oraz jego skracanie w razie braku zamówień.

Po zmianach lepszą ochronę przed zwolnieniem uzyskają wszyscy pracownicy zatrudnieni na czas określony. Umowy terminowe będą mogły bowiem trwać maksymalnie dwa lata. Po tym czasie będą przekształcać się w umowy na czas nieokreślony. Według poprzedniej wersji projektu również to rozwiązanie miało obowiązywać tylko te firmy, które ucierpiały z powodu kryzysu gospodarczego.

Nowe przepisy mają obowiązywać do końca 2011 roku.

- Jeżeli jednak przewidziane w pakiecie rozwiązania, dotyczące prawa pracy, się sprawdzą, mogą zostać wprowadzone na stałe do kodeksu pracy - mówi Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA