| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Organizacje przedsiębiorców o korzyściach wejścia Polski do UE

Organizacje przedsiębiorców o korzyściach wejścia Polski do UE

Większy napływ inwestycji zagranicznych, dostęp do dużego rynku unijnego oraz fundusze europejskie wspomagające rozwój biznesu - to zdaniem organizacji przedsiębiorców główne zalety wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Polacy są dobrze wykształceni, "głodni sukcesu", lojalni wobec pracodawców, "wykazują się zwykle dobrą etyką pracy" - wymienił Rewald.

"Polska jest dużym rynkiem zbytu. Ponadto ma dostęp do ogromnych rynków zbytu na Wschodzie, co umożliwia centralne położenie inwestycji z zasięgiem na wszystkie kraje Europy. W obecnej sytuacji światowego spowolnienia Polska wykazuje się stabilnością gospodarki i systemu finansowego, co wyróżnia ją spośród wielu krajów europejskich" - podkreślił prezes AIH.

Jego zdaniem, zaletami prowadzenia biznesu w Polsce są m.in. "relatywnie" niskie podatki oraz "sukcesywne uelastycznianie przepisów prawa pracy". "Należy również zauważyć aktywizację i współpracę organizacji biznesowych, które uzyskują coraz większy wpływ na pozytywne zmiany w regulacjach gospodarki" - podkreślił Rewald. Ocenił, że niezbędna jest szybka poprawa infrastruktury drogowej, systemu sądownictwa, a także przystąpienie Polski do strefy euro.

Po akcesji do UE obroty handlowe między Polską a Stanami Zjednoczonymi systematycznie rosły. W 2004 r. wyniosły one 3 mld 895 mln USD, w 2005 r. 4 mld 265 mln USD, w 2006 r. 4 mld 872 mln USD, a w 2007 r. (od stycznia do listopada br.) 5 mld 21 mln USD. Nasz kraj eksportuje do USA m.in. wyroby przemysłu elektromaszynowego, artykuły rolno-spożywcze, meble, wyroby przemysłu chemicznego i metalurgiczne.

Według AIH, "energetyka staje się jednym z ważniejszych, pod względem możliwości rozwoju, obszarem współpracy ze Stanami Zjednoczonymi". "Dotyczy to szczególnie wprowadzania czystych technologii węglowych, współpracy w zakresie produkcji i praktycznego wykorzystania biopaliw oraz rozwoju energetyki nuklearnej w Polsce" - podkreślił.

Dyrektor serwisu członkowskiego Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (PNIPH) Maria Monowska przyznała, że integracja z UE oznacza dla Polski przede wszystkim wzrost eksportu oraz napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

"Efekty widać wyraźnie. Okazuje się, że w kryzysie nasza produkcja przemysłowa - zależna przecież w części od popytu zewnętrznego - spadła w marcu zaledwie o 2 proc. w porównaniu z 2008 r., podczas gdy w całej Unii skurczyła się o 17,5 proc., a w Niemczech aż o 20,6 proc." - podkreśliła Monowska.

Oceniła, że współpraca gospodarcza między Polską a Niemcami koncentruje się głównie na sektorach elektrycznym, elektromaszynowym i motoryzacyjnym.

Jej zdaniem, inwestorzy zbyt długo czekają na "sensowne" przepisy dotyczące partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

"Zbyt długo czekamy na sensowną ustawę o PPP i zbyt długo czekaliśmy na nowelizację ustawy o zamówieniach publicznych, od których w dużym stopniu zależy tempo wykorzystania unijnych środków pomocowych i dostosowanie infrastruktury do potencjału gospodarczego Polski" - podkreśliła Monowska.

Według PNIPH, od wejścia Polski do UE wzajemne obroty handlowe rosną coraz szybciej - w 2004 r. o 7,8 proc. (wobec 2003 r.), w 2005 r. o 9,2 proc., a w 2006 r. o 26,4 proc.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »