REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od dziś można starać się o dofinansowanie przetwórstwa

REKLAMA

Od 15 kwietnia przedsiębiorcy będą mogli starać się o dofinansowanie inwestycji w przetwórstwie, a rolnicy - o pomoc w tworzeniu nowych miejsc pracy poza rolnictwem - poinformowało we wtorek biuro prasowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

ARiMR będzie przyjmowała także wnioski na dwa inne działania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007- 2013. Po raz pierwszy rolnicy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie płatnych usług z zakresu doradztwa rolniczego oraz wytwarzania żywności np. tradycyjnej czy ekologicznej.

REKLAMA

REKLAMA

O dofinansowanie przetwórstwa mogą ubiegać się firmy, których obrót roczny nie przekracza równowartości 200 mln euro lub pracuje w nich mniej niż 750 osób. Przedsiębiorca, który chce dostać unijne pieniądze, musi zobowiązać się, że co najmniej połowa surowców do przerobu będzie pochodziła od grup producentów rolnych. Maksymalne dofinansowanie może wynieść do 20 mln zł na jednego przedsiębiorcę. Na to działanie przewidziano na ten rok ponad 637 mln zł.

O pieniądze na utworzenie miejsc pracy poza rolnictwem może starać się rolnik lub domownik, który ma mniej niż 60 lat i mieszka na wsi lub w małej miejscowości. Warunkiem otrzymania środków jest ubezpieczenie w KRUS. Na ten cel można dostać do 100 tys. zł w formie refundacji 50 proc. poniesionych kosztów. W tym roku na wsparcie dla osób tworzących nowe miejsca pracy poza rolnictwem przewidziano 370,8 mln zł. Najwięcej pieniędzy dostaną woj. mazowieckie i lubelskie.

Po raz pierwszy ARiMR będzie przyjmowała wnioski o wsparcie dla rolników wytwarzających produkty zarejestrowane w tzw. systemach jakości żywności. Chodzi m.in. o unijne systemy takie jak Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne czy Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. Pomoc przewidziana jest także dla rolników wytwarzających produkty ekologiczne. Producent otrzyma pieniądze po roku uczestnictwa w systemie jakości przez okres maksymalnie 5 lat. Na ten cel Agencja ma ok. 415 mln zł.

Nowym działaniem PROW-u jest ułatwienie rolnikom dostępu do płatnych usług w zakresie doradztwa rolniczego. Pomoc może wynieść do 80 proc. kosztu usługi, jednak nie więcej niż równowartość 1500 euro na gospodarstwo w całym okresie realizacji PROW 2007-2013. W tym roku na ten cel ARiMR będzie mogła wydać ok. 767 mln zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA