reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ponad 75 proc. dużych firm w Polsce obawia się kryzysu

Ponad 75 proc. dużych firm w Polsce obawia się kryzysu

Ponad 75 proc. dużych firm w Polsce uważa, że kryzys wpłynie negatywnie na ich działalność. Ponad jedna trzecia zakłada, że będzie musiała ograniczyć produkcję i sprzedaż w Polsce, a co piąta na rynkach zagranicznych - wynika z badania firmy Deloitte, organizacji PKPP Lewiatan i ośrodka CBOS.

Eksperci wskazują, że prawie 28 proc. dużych przedsiębiorstw już podjęło decyzję o zwolnieniach, a dalsze 27 proc. jest gotowe ją podjąć, jeżeli sytuacja będzie rozwijała się źle.

Eksperci wskazują, że jeżeli rzeczywiście do tego dojdzie, a zwolnienia obejmą np. 10 proc. zatrudnionych w tych firmach, to pracę straci ok. 80 tys. osób. Jeżeli zaś wszystkie deklarujące na razie niezdecydowanie firmy podjęłyby decyzję o zwolnieniach, także na poziomie 10 proc. zatrudnionych, to bezrobocie wzrosłoby o kolejne 80 tys. osób.

Autorzy badania podkreślają, że najważniejszym zagrożeniem dla dużych przedsiębiorstw jest niepewność, czyli trudność w identyfikacji zagrożeń, a tym samym - trudność w ocenie ich wpływu na działalność gospodarczą.

Problemów z popytem najbardziej obawiają się firmy z sektora przetwórstwa przemysłowego. One także przygotowują się w największym zakresie do ograniczania zatrudnienia. Natomiast firmy z sektorów: transport, gospodarka magazynowa i łączność koncentrują się na ograniczaniu inwestycji.

Przedsiębiorstwa, które uważają, że kryzys nie wpłynie negatywnie na ich działalność, to w większości firmy z sektorów: energetyka, transport, gospodarka magazynowa i łączność oraz z sektora usług związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a także firmy budowlane.

Autorzy badania wskazują, że prawie 90 proc. dużych firm inwestowało w 2008 r., a ponad 60 proc. firm ma plany inwestycyjne w 2009 r. Większość z nich jednak ogranicza ich skalę. W pełni rezygnuje z inwestowania tylko 4,3 proc. firm.

W Polsce działa 3400 dużych przedsiębiorstw. Zatrudniają one 40,6 proc. pracujących w całym sektorze przedsiębiorstw i wytwarzają 32,3 proc. jego wkładu do PKB.

Badanie "Monitoring kondycji sektora dużych przedsiębiorstw 2009" zostało przygotowane przez PKPP Lewiatan we współpracy z Deloitte i przeprowadzone przez CBOS na ogólnopolskiej, losowej próbie 251 firm prywatnych i państwowych w okresie 20 stycznia-6 marca 2009 r.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama