REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

GIP apeluje o terminowe wypłacanie wynagrodzeń

REKLAMA

Główny inspektor pracy Tadeusz Zając apeluje, by pracodawcy terminowo wypłacali wynagrodzenia i deklaruje, że w obliczu trudności finansowych Państwowa Inspekcja Pracy gotowa jest udzielić wszechstronnej pomocy, zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.

"Wypłacanie wynagrodzeń pracownikom jest podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy. Z całą stanowczością będziemy przeciwdziałać naruszeniom prawa" - zapowiedział Zając.

REKLAMA

REKLAMA

Dodał, że PIP nie zanotowała większej liczby zgłoszeń w związku z kryzysem, ale spodziewa się pogorszenia sytuacji pod koniec pierwszego kwartału tego roku. "Okręgowi inspektorzy pracy zostali zobowiązani do monitorowania sytuacji. Sygnalizują, że fala zwolnień i problemów finansowych zaczyna znowu się pojawiać. Jesteśmy na to przygotowani, nie czekamy na zgłoszenia w biurach, ale organizujemy punkty konsultacyjne tam, gdzie są najbardziej potrzebne, także w zakładach pracy" - mówił Zając.

Jak dodał, w najgorszej sytuacji są pracownicy zakładu, który został "porzucony" - gdy pracodawca nie rozlicza się i nie kończy formalnie stosunku pracy z pracownikami. Zając poinformował, że PIP zanotowała jeden taki przypadek w województwie łódzkim. "Potrzebne byłyby zmiany ustawodawcze, ponieważ obecne przepisy nie sprzyjają szybkiemu dochodzeniu roszczeń, droga jest długa i żmudna. Wysłałem pismo do minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak, w którym wskazałem, że niezbędne są zmiany legislacyjne w tej kwestii" - powiedział GIP.

Jak wyjaśniła zastępczyni GIP Anna Tomczyk, największym problemem w takiej sytuacji dla pracowników jest brak świadectw pracy. "Jeśli zakład pracy po prostu znika, pracownicy powinni zwrócić się ze skargą do PIP, która przeprowadzi kontrolę oraz udzieli bezpłatnej pomocy prawnej w dochodzeniu roszczeń od byłego pracodawcy i podejmowaniu kroków prawnych" - powiedziała.

REKLAMA

Gdy zakład pracy ma zostać zlikwidowany, pracodawca ma obowiązek powiadomienia urzędu pracy o planowanych zwolnieniach grupowych. Musi również powiadomić związki zawodowe, z którymi konsultowane są warunki zwolnienia. Zwalniani pracownicy mają prawo do odprawy i świadectwa pracy. Jeśli pracodawca nie ma środków na wypłatę świadczeń, mogą zwrócić się do funduszu pracy, do tego jednak niezbędne jest świadectwo pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastępca GIP Marian Liwo zwrócił uwagę, że przepisy prawa pracy przewidują także inne sposoby wyjścia z trudnej sytuacji, takie jak zawieszenie wypłat niektórych premii czy porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia. "Należy jednak pamiętać, by porozumienia te były przejrzyste, by było w nich jasno określone, przez jaki czas mają obowiązywać, na jakich zasadach i aby żadna grupa pracowników nie była dyskryminowana" - mówił Liwo.

"Dla nas okres kryzysu to czas wzmożonej pracy, ale jesteśmy do tego przygotowani. Współpracujemy z samorządami, staramy się być w zakładach pracy i urzędach. Przy okazji apelujemy, aby każdy miał w swojej biblioteczce kodeks pracy" - powiedział Zając.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA