REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca zapłaci za naukę pracownika

Artur Radwan
Artur Radwan

REKLAMA

Pracownicy, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje na studiach podyplomowych, mogą otrzymać od pracodawcy m.in. urlop szkoleniowy.

REKLAMA

Osoba z wyższym wykształceniem, którą pracodawca skierował na zaoczne studia podyplomowe, w ciągu całego okresu nauki może liczyć na 28 dni urlopu szkoleniowego przeznaczonego na udział w obowiązkowych zajęciach. Urlop ten jest udzielany niezależnie od urlopu wypoczynkowego. Podczas niego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia oraz wszystkich innych świadczeń. Oprócz wspomnianego urlopu pracownikowi przysługuje dodatkowo sześć dni wolnych od pracy na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów końcowych.

REKLAMA

Podwładny kierowany przez zakład pracy na naukę na studiach podyplomowych wieczorowych ma prawo do zwolnienia z części dnia pracy, nie więcej jednak niż do pięciu godzin tygodniowo. Ze wspomnianego zwolnienia może on jednak korzystać jedynie, gdy rozkład czasu pracy nie pozwala mu na punktualne przybycie na zajęcia. Pracownik korzystający z tego uprawnienia zachowuje prawo do wynagrodzenia. Podobnie jak pracownik studiujący zaocznie ma on prawo do sześciu dni wolnych od pracy, które muszą zostać przeznaczone na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów końcowych. Taki urlop szkoleniowy jest płatny.

Pracownik skierowany na studia podyplomowe może liczyć na pokrycie przez pracodawcę pobieranych przez uczelnie opłat za naukę oraz zwrot kosztów zakwaterowania (jeśli zajęcia są w innym mieście niż miejsce zamieszkania), wyżywienia i przejazdu. Należy jednak pamiętać, że przerwanie nauki z winy pracownika wiąże się z obowiązkiem zwrotu pracodawcy części lub całości kosztów uczestnictwa w szkoleniu.

Nie na wszystkie z tych udogodnień będzie mógł liczyć pracownik, który sam zdecyduje się na podnoszenie swoich kwalifikacji. Nie będzie mógł zatem domagać się płatnego urlopu szkoleniowego. Zakład pracy może mu jedynie udzielić urlopu bezpłatnego i zwolnienia z części dnia pracy, jednak bez zachowania prawa do wynagrodzenia. Ponadto taki pracownik nie może liczyć na pokrycie nawet części kosztów studiów, chyba że pracodawca postanowi inaczej.

ARTUR RADWAN

Dalszy ciąg materiału pod wideo

artur.radwan@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA