REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma prześle elektronicznie PIT-11

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

NOWE PRAWO - Od 1 lipca podatnicy mogą przesyłać kolejne rodzaje e-deklaracji, w tym PIT-11. Muszą mieć zaświadczenie z urzędu skarbowego i e-podpis.
Na rozszerzeniu pakietu deklaracji podatkowych, które mogą być składane drogą elektroniczną, skorzystają głównie pracodawcy, spadkobiercy oraz nabywający samochody. Od dziś bowiem podatnicy mogą przesyłać e-dekla-racje m.in. na formularzach: PIT-11 (informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy), którą składają pracodawcy, SD-Z2 (zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych), którą składają spadkobiercy, oraz PCC-3 (deklaracja o podatku od czynności cywilnoprawnych), którą są zobowiązani złożyć m.in. nabywcy samochodów.

Od 1 lipca można także przesyłać e-deklaracje PIT: PIT-14, PIT-23, PIT-6, PIT-8S, PIT-R, PCC: PCC-3A, PCC-2, podatku od spadków: SD-2, podatku od gier: POG-3C, POG-3D, POG-R oraz VAT-21.

REKLAMA

Przypomnijmy, że deklaracje drogą elektroniczną mogą przesyłać podatnicy, którzy posiadają zaświadczenie ZAS-E, które wydaje naczelnik urzędu skarbowego. Wcześniej należy jednak przesłać zgłoszenie ZAW-E1 i ZAW-E2, w których deklarujemy chęć przesyłania e-deklaracji.

Ponadto, aby przesłać deklarację przez internet, trzeba posiadać bezpieczny e-podpis z kwalifikowanym certyfikatem. Koszt podpisu elektronicznego w zależności od centrum certyfikacji, które go wydaje, wynosi ok. 300 zł.

REKLAMA

System e-Deklaracje umożliwia podatnikom przesyłanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną za pomocą tzw. interaktywnych formularzy. Zgodnie z przepisami podatnicy powinni mieć także możliwość przesłania e-deklaracji za pomocą swoich systemów finansowo-księgowych. Dziś jednak takiej możliwości jeszcze nie ma.

Wypełnianie formularzy interaktywnych jest czasochłonne, dlatego - jak przekonują eksperci - dopiero e-deklaracje przesyłane bezpośrednio z systemu finansowo-księgowego przyczynią się do upowszechnienia tej formy składania zeznań i deklaracji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne!

System e-Deklaracje umożliwia podatnikom przesyłanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną za pomocą tzw. interaktywnych formularzy. Podatnicy powinni mieć także możliwość przesłania e-deklaracji za pomocą swoich systemów finansowo-księgowych

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA