| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W tym roku w Polsce będzie pracować 100 tys. Ukraińców

W tym roku w Polsce będzie pracować 100 tys. Ukraińców

Od początku tego roku dwukrotnie zwiększyło się zainteresowanie polskich firm legalnym zatrudnieniem Ukraińców. Wzrost liczby pracujących Ukraińców to efekt ułatwień w ich zatrudnianiu i legalizacji szarej strefy. Przedsiębiorcy chcieliby, aby cudzoziemcy mogli pracować bez zezwolenia dłużej niż pół roku.

- Nie opłaca im się praca w szarej strefie. Mogą zostać deportowani i mieć zakaz wjazdu do strefy Schengen przez kilka lat - mówi.

Podobnie uważa Paweł Hut z Instytutu Polityki Społecznej UW. Wskazuje, że wielu Ukraińców dąży do legalizacji dotychczasowego zatrudnienia. Dzięki temu przybywa osób legalnie pracujących w Polsce.

Pracodawcy, zwłaszcza z branży budowlanej i sadowniczej, w których brakuje rąk do pracy, od dawna domagali się wprowadzenia ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców. Stąd bardzo dobrze przyjęli decyzję o wydłużeniu okresu pracy bez zezwolenia z trzech do sześciu miesięcy.

- Wydłużenie tego okresu pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie pracowników z Ukrainy - mówi Józef Zubelewicz, prezes firmy budowlanej Erbud.

Tym bardziej - jak dodaje - że sezon w tej branży jest coraz dłuższy, ze względu na dosyć ciepłe zimy.

Przedsiębiorcy wskazują jednak, że samo wydłużenie okresu pracy dla cudzoziemców, bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę, to za mało. Chcieliby, aby na przykład firmy budowlane współpracowały z przedsiębiorstwami zagranicznymi jako podwykonawcami. Wtedy nie musiałyby zatrudniać pojedynczych pracowników, ale zlecałyby wykonanie określonych robót.

- Jak na razie nie ma procedur, które na to zezwalają - podkreśla Józef Zubelewicz.

Eksperci wskazują też, że okres zatrudnienia cudzoziemców zza wschodniej granicy powinien być jeszcze dłuższy.

- Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie powinni pracować u nas przez dziewięć miesięcy - mówi Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Wskazuje, że obowiązujący do 1 lutego przepis o trzech miesiącach pracy bez zezwolenia był niepraktyczny.

- Pracownik w tym czasie po przeszkoleniu, badaniach lekarskich, po przyuczeniu do zawodu musiał wyjeżdżać. To nie zachęcało pracodawców do ich zatrudniania - mówi.

Tymczasem firmy coraz bardziej odczuwają braki kadr. Z badań firmy doradczej KPMG przeprowadzonych wśród ponad 300 dużych i średnich firm wynika, że 60 proc. z nich odczuło brak kandydatów do pracy. Zdaniem prof. Zofii Bolkowskiej z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie brakuje 100-150 tys. pracowników o różnych specjalizacjach. Przede wszystkim są poszukiwani ludzie z konkretnym zawodem, czyli absolwenci szkół zawodowych i średnich technicznych.

Jan Rutkowski z Banku Światowego uważa, że braki na rynku wymuszają znacznie większe niż dotychczas otwarcie się na pracowników spoza Polski. Wskazuje, że potrzebne są też zachęty dla cudzoziemców z Dalekiego Wschodu.

- Resort nie planuje ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców z innych krajów niż Ukraina, Białoruś i Rosja - mówi Magdalena Sweklej.

Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ChinskiRaport.pl

Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK