| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podwyżka stóp pewna

Podwyżka stóp pewna

Ponad 10-proc. dynamika płac wraz z 5-proc. wzrostem zatrudnienia w październiku to ostatni argument za podwyżką stóp procentowych w listopadzie.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 2951,67 zł, czyli było o 11,0 proc. wyższe niż przed rokiem - podał GUS. To wyższy wzrost niż prognoza, która wskazywała na 9,6 proc. Wyższy był też wzrost zatrudnienia. W październiku pracowało w firmach 5,22 mln osób, o 5 proc. więcej niż przed rokiem.
 

- Przekroczenie przez roczne tempo wzrostu zatrudnienia progu 5 proc. ma znaczenie psychologiczne, ponieważ jest to najwyższa dynamika zanotowana od lat. Liczba ta świadczy również o utrzymującym się wysokim popycie na pracę - oceniają ekonomiści BRE Banku.

 

Ich zdaniem, wzrost płac się utrzyma, co pogorszy relacje między dynamiką wynagrodzeń i wydajności, a koszty pracy mogą przyczynić się do wzrostu inflacji netto, czyli inflacji z wyłączeniem cen żywności i paliw.

 

Dane utwierdziły ekonomistów, że na najbliższym posiedzeniu (27-28 listopada) RPP podwyższy koszty pieniądza o 25 pkt bazowych. Byłaby to czwarta podwyżka w 2007 roku i główna stopa NBP znalazłaby się na poziomie 5 proc.

 

- Na razie nie widzimy podstaw, by zwiększać oczekiwania co do skali podwyżek ani zmieniać scenariusz kolejnych ruchów RPP. Zakładamy podwyżkę w listopadzie i dwie w I kwartale 2008 r. - dodaje Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK.

 

PAWEŁ CZURYŁO

 

pawel.czurylo@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK