| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pensja małżonka nie jest kosztem

Pensja małżonka nie jest kosztem

Zatrudnienie współmałżonka w prowadzonej przez podatnika firmie nie jest opłacalne podatkowo. Wynagrodzenie wypłacone mężowi lub żonie nie może być kosztem podatkowym.


W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik może korzystać z pracy współmałżonka. Jak zauważa Paweł Jabłonowski, ekspert podatkowy z Kancelarii Chałas i Wspólnicy, składki na ubezpieczenie społeczne oblicza się w takim przypadku jak od osoby współpracującej, a nie jak od pracownika. To, że podatnik zatrudnia współmałżonka, nie zwalnia go z innych obowiązków, w tym dotyczących rozliczenia z fiskusem. Podatnicy wykorzystujący pracę swoich małżonków nie mogą zaliczyć jej wartości do kosztów podatkowych. Jak przypomina Paweł Jabłonowski zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci.

 


Zdaniem radcy prawnego Darii Gąglewskiej podatnicy, którzy uznają, że zatrudnianie małżonka nie jest dla nich opłacalne podatkowo, mogą rozważyć skorzystanie z jego pracy na zasadzie osoby współpracującej. Taka osoba nie jest zazwyczaj wynagradzana, jednak płatnik składek - czyli prowadzący przedsiębiorstwo - musi opłacać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne współpracującego małżonka. Składki ubezpieczeniowe osoby współpracującej zapłacone w danym roku mogą być odliczone od dochodu podatnika zatrudniającego współmałżonka.


Możliwe jest też założenie spółki, której wspólnikami będą małżonkowie. Każdy ze wspólników będzie w takim przypadku rozliczał oddzielnie podatek dochodowy w zależności od dochodu ustalonego odpowiednio do udziałów w zyskach spółki. Jednak - jak wyjaśnia Daria Gąglewska - również w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej wartości pracy własnej wspólników nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.


Małżonkowie mogą też ze sobą współpracować prowadząc odrębne firmy. Jedynym czynnikiem warunkującym taką współpracę jest to, czy tego rodzaju związki są zasadne pod względem gospodarczym.


Ważne!

Wynagrodzenie zatrudnionego współmałżonka nie jest dla podatnika kosztem podatkowym i to bez znaczenia, jaki ustrój majątkowy panuje między małżonkami. Kosztem podatkowym może być składka na ubezpieczenie społeczne w części płaconej przez pracodawcę-małżonka


EDYTA WERESZCZYŃSKA

edyta.wereszczynska@infor.pl

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK