| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kontrole równoległe zmorą dla przedsiębiorców

Kontrole równoległe zmorą dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy skarżą się na łamanie przez instytucje kontrolne przepisów zakazujących prowadzenia równolegle kilku kontroli.


Na wczorajszym posiedzeniu sejmowa Komisja Rozwoju Przedsiębiorczości zapoznała się z działaniami rządu w zakresie ograniczenia ilości i częstotliwości kontroli w sektorze MSP.


Z raportu przedstawionego posłom przez Ministerstwo Gospodarki wynika, że przedsiębiorcy najczęściej skarżą się na naruszanie przez kontrolerów przepisów zakazujących prowadzenia równoczesnych kontroli i nierespektowania ograniczeń okresu ich trwania w firmie w jednym roku kalendarzowym. Narzekają też na zbyt dużą liczbę instytucji kontrolujących, których zadania są dublowane.


Zaskakująco liczne są też wyłączenia spod przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Są to kontrole dokonywane przez PIP, PIS, Inspekcję Weterynaryjną i urzędy kontroli skarbowej w zakresie zwrotu podatku VAT. Według resortu gospodarki konieczne jest usunięcie przepisu umożliwiającego kontrolę na legitymację. Resort sugerował Ministerstwu Finansów w sierpniu 2006 r. anulowanie tego przepisu, ale jak dotąd bezskutecznie.


Ministerstwo Finansów twierdzi jednak, że działania organów kontroli skarbowej nie są przypadkowe. Dobór podmiotów do kontroli poprzedza analiza i opracowywany jest plan kontroli. W 2006 roku koncentrowano się na walce z szarą strefą. Najważniejsze jest jednak to, że w 2006 roku zmniejszyła się liczba kontroli skarbowych w porównaniu z 2005 rokiem. Mimo to urzędy ujawniły wyższe zaległości podatkowe.


ZBIGNIEW ŻUKOWSKI

zbigniew.zukowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK