reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Trzy miesiące na refundację świadczeń dla poborowych

Trzy miesiące na refundację świadczeń dla poborowych

Pracodawcy zatrudniający osoby odbywające zastępczą służbę wojskową tylko przez trzy miesiące będą mogli występować o refundację.


ZMIANA PRAWA


Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji ustawy o służbie zastępczej. Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą z 28 listopada 2003 r. (Dz.U. nr 223, poz. 2217 z późn. zm.), część kosztów związanych ze służbą zastępczą jest finansowana przez marszałka województwa. W przyszłości sytuacja ulegnie zmianie.


Obecnie poborowemu odbywającemu służbę zastępczą przysługuje świadczenie pieniężne, które jest refinansowane przez marszałka województwa. Jednak resort pracy zamierza zobowiązać przedsiębiorców, u których poborowi odbywają służbę zastępczą, do występowania do marszałka województwa o zwrot wypłaconego poborowemu świadczenia pieniężnego w terminie trzech miesięcy od dnia jego wypłacenia.


Jak wynika z informacji przekazywanych przez wojewódzkie urzędy pracy, niektóre firmy nie występują od razu o zwrot wypłaconych poborowym świadczeń pieniężnych, lecz robią to z kilku- lub kilkunastomiesięcznym opóźnieniem. Powoduje to zobowiązania finansowe, które należy regulować ze środków przeznaczonych w kolejnym roku na obsługę służby zastępczej. Powstają w ten sposób zaległości płatnicze w stosunku do podmiotów, co powoduje konieczność utrzymywania części środków finansowych w rezerwie na spłatę ewentualnych zaległości.


Ponadto pracodawca będzie miał obowiązek zwrotu kosztów przejazdu poborowego skierowanego do odbycia służby zastępczej z miejsca jego zamieszkania do miejscowości, w której ma odbywać służbę zastępczą. Zmiana jest uzasadniona, ponieważ obecnie sam zainteresowany otrzymywał pieniądze, jeśli osobiście przyjechał po nie do wojewódzkiego urzędu pracy.


BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy System Usług

(KSU)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama