| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sprawca szkody ekologicznej poniesie koszty jej zapobieżenia lub naprawy

Sprawca szkody ekologicznej poniesie koszty jej zapobieżenia lub naprawy

Nowa ustawa nakłada na podmioty korzystające ze środowiska obowiązek przeprowadzenia działań naprawczych lub wymaga podjęcia działań zapobiegających powstaniu szkody.


Obowiązek podjęcia działań zapobiegawczych oraz działań naprawczych wynika wprost z ustawy. Stąd, od 30 kwietnia 2007 r. wystąpienie bezpośredniego zagrożenia wystąpieniem szkody w środowisku lub wystąpienie szkody w środowisku spowoduje powstanie po stronie sprawcy obowiązku podjęcia określonych działań z własnej inicjatywy (bez nakazu wojewody), przy czym zakres działań naprawczych musi być każdorazowo uprzednio uzgodniony z wojewodą.


Ustawa wprowadza dość szeroką definicję szkody, którą jest negatywna i mierzalna zmiana stanu lub funkcji elementów przyrodniczych w jednym z wymienionych komponentów środowiska: w powierzchni ziemi, w wodach, w gatunkach chronionych lub chronionych siedliskach przyrodniczych. W każdym przypadku rzeczywiste wystąpienie szkody ma być ustalane w oparciu o kryteria oceny, określone przez ministra środowiska w rozporządzeniu.


Szkoda w powierzchni ziemi będzie równoznaczna z wystąpieniem na niej zanieczyszczenia gleby lub ziemi ustalonego w oparciu o standardy jakości zawarte w rozporządzeniu ministra środowiska z 9 września 2002 r. Szkodą w wodach będzie negatywna zmiana stanu ekologicznego, chemicznego lub ilości wód. Szkoda w gatunkach chronionych lub chronionych siedliskach przyrodniczych nastąpi, gdy zdarzenie negatywnie wpłynie na utrzymanie lub osiągnięcie właściwego stanu ochrony.


Sama ustawa określa ogólnie, iż w przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku sprawca jest zobowiązany niezwłocznie podjąć działania mające na celu zapobieżenie jej wystąpieniu lub jej zmniejszenie. Będą to w szczególności działania polegające na wyeliminowaniu lub ograniczeniu zagrażającej emisji.


Natomiast w przypadku wystąpienia szkody w środowisku jej sprawca zobowiązany jest do podjęcia działań w celu naprawy lub zastąpienia tych elementów przyrodniczych (lub ich funkcji), które uległy zniszczeniu. W zakres działań naprawczych wchodzić będą w szczególności oczyszczanie gleby lub wody, przywracanie naturalnego ukształtowania terenu, zalesianie, zadrzewianie, ponowne wprowadzenie zniszczonych gatunków.


Szczegółowe rodzaje działań naprawczych oraz warunki i sposób ich prowadzenia zostaną określone przez ministra środowiska w rozporządzeniu.


NOWE PRZEPISY TYLKO DLA NOWYCH SZKÓD W ŚRODOWISKU

Ustawa nie przewiduje retroakcji, skutkiem czego jej regulacja znajdzie zastosowanie tylko do szkód w środowisku, które zaistniały najwcześniej w dniu 30 kwietnia 2007 r. Zapobieganie szkodom i naprawianie szkód w środowisku, które zaistniały przed tą datą lub wynikały z działalności, która wtedy została zakończona, będzie się odbywać w oparciu o dotychczasowe przepisy.


Mirella Lechna

radca prawny, Zespół Prawa Ochrony Środowiska, Wardyński i Wspólnicy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK