reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe preferencyjne stawki dla biopaliw

Nowe preferencyjne stawki dla biopaliw

Pojawią się nowe stawki akcyzy na benzyny z udziałem biokomponentów. Będą też dodatkowe dopłaty dla producentów rzepaku.


ZMIANA PRAWA


Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła wczoraj projekt zmian w ustawie akcyzowej. Przypomnijmy, że do Sejmu wpłynęły dwa poselskie projekty autorstwa PSL i Samoobrony dotyczące wprowadzenia wyższych kwot zwolnień dla benzyn z udziałem biokomponentów oraz obniżenia stawek akcyzy dla biokomponentów i biopaliw ciekłych.

Ostatecznie projektem wiodącym został projekt Samoobrony. Wiceminister finansów Jacek Dominik podkreślił, że nowelizacja w pierwotnej wersji zawierała rozwiązania naruszające przepisy prawa UE.


- Projekt w obecnej wersji minimalizuje takie ryzyko - powiedział Jacek Dominik.


Dodał, że zarówno struktura stawek, jak i kwot zwolnień nie powoduje nadmiernej kompensaty dla żadnego typu biopaliw i dlatego projekt ma szanse na akceptację Komisji Europejskiej.


Nowelizacja wprowadza definicję biokomponentów i biopaliw ciekłych oraz ustala stawkę akcyzy na benzyny silnikowe w wysokości 1565 zł za 1000 l. W przypadku paliw powstałych ze zmieszania benzyn z biokomponentami, które zawierają powyżej 2 proc. biokomponentów, stawkę akcyzy ustala się w ten sposób, że stawkę dla właściwego rodzaju benzyny obniża się o 1,565 zł od każdego litra biokompontów dodanych do tych benzyn, z tym że kwota należnej akcyzy nie może być niższa niż 10 zł/1000 l. Stawka na olej napędowy ma wynieść 1048 zł/1000 l, a na biokomponenty stanowiące samoistne paliwo - 10 zł/1000 l. Obecnie zwolnienie dla benzyny silnikowej nieetylizowanej wynosi 1,50 zł, a dla oleju napędowego - 1 zł od każdego litra dodanych biokomponentów.


Nowelizacja przewiduje ponadto zmianę m.in. w ustawie o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej, która zakłada dodatkowe dopłaty ze środków krajowych dla producentów rzepaku w wysokości 176 zł do każdego hektara. Obecnie producenci rzepaku mogą liczyć na dopłaty z UE w wysokości 45 euro.


Magdalena Majkowska

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama