| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Oferty publiczne na nowych zasadach

Oferty publiczne na nowych zasadach

Rząd rozpatrzył projekty ustaw dotyczące rynku kapitałowego: o obrocie instrumentami finansowymi, o ofercie publicznej i o funduszach inwestycyjnych.

Zmiana prawa


Przygotowane przez Ministerstwo Finansów projekty nowelizacji przepisów dotyczących rynku kapitałowego zostały wymuszone koniecznością implementacji do porządku prawnego dyrektyw unijnych. Zaproponowano w nich zmianę sposobu nadzoru nad rynkiem towarowym, ponieważ w Polsce funkcjonują liczne, nielicencjonowane przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd rynki hurtowe, których przedmiot działalności pokrywa się z przedmiotem działalności licencjonowanych giełd towarowych. Spółki prowadzące regulowany rynek giełdowy miałyby prawo zamieszczać w swojej firmie wyraz giełda papierów wartościowych. Zostałyby też obniżone wymogi kapitałowe dla spółek, które ubiegają się o uzyskanie statusu giełdowego rynku regulowanego.


Autorzy projektu zaproponowali zmianę przepisów dotyczących tzw. krótkiej sprzedaży.


Z kolei zmiany zaproponowane do ustawy o funduszach inwestycyjnych powinny zapewnić lepszą ochronę uczestników funduszy na przykład w razie nie dojścia do skutku funduszu inwestycyjnego zamkniętego. Przewiduje się też zmianę statutu funduszu inwestycyjnego otwartego i specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego, która dotyczy wprowadzenia opłaty manipulacyjnej pobieranej przy odkupieniu jednostek uczestnictwa. Zaproponowano też przyznanie depozytariuszom uprawnień do występowania przeciwko towarzystwu funduszy inwestycyjnych także w imieniu funduszu. W ten sposób można byłoby łatwiej dochodzić roszczeń na rzecz uczestników funduszu.


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »