REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od umowy spółki trzeba zapłacić podatek

REKLAMA

Zawarcie umowy spółki wiąże się z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych. Zazwyczaj płaci go spółka.

Umowa spółki to czynność cywilnoprawna, od której należy zapłacić podatek. Opodatkowaniu podlegają umowy wszystkich spółek prawa handlowego zarówno kapitałowych, jak i osobowych, a także umowa spółki cywilnej. Katarzyna Mateja, prawnik, ekspert podatkowy w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Krystian Ślązak, Arkadiusz Robert Zapiór i Partnerzy w Katowicach (zrzeszona w Consortio LEX) wyjaśnia, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlegają umowy spółki: cywilnej, w tym tej zawieranej przez małżonków, jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, akcyjnej i z ograniczoną odpowiedzialnością.

- Z chwilą zawarcia takiej umowy bądź złożenia oświadczenia woli o zawiązaniu spółki (aktu założycielskiego spółki kapitałowej, traktowanej tak samo jak umowy spółki) powstaje obowiązek podatkowy. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych określa ten moment jako chwilę dokonania czynności cywilnoprawnej - mówi Katarzyna Mateja.

Należy pamiętać, że ustawodawca nowelizując ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki cywilnej zachował zasadę solidarnej odpowiedzialności wspólników za zapłatę podatku. Oznacza to, że organ podatkowy może domagać się należności podatkowej wedle swojego uznania od jednego, niektórych lub wszystkich wspólników. W pozostałych przypadkach to spółka jest obowiązana uiścić podatek.

- Podatnicy mają 14 dni, aby złożyć deklaracje oraz obliczyć i wpłacić podatek do urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę spółki - wyjaśnia Katarzyna Mateja.

Zwraca uwagę, że jeśli umowa zostanie sporządzona przed notariuszem, wówczas to on obliczy, pobierze i odprowadzi podatek. Co istotne, umowy spółek handlowych, z wyjątkiem spółki jawnej, powinny być sporządzane w formie aktu notarialnego (umowę spółki jawnej wspólnicy zawierają na piśmie pod rygorem nieważności).

- Stawka podatku wynosi 0,5 proc., a jego wysokość będzie uzależniona od wartości wkładów czy kapitału zakładowego, przy czym sama podstawa opodatkowania może być pomniejszona np. o taksę notarialną, opłatę sądową, opłatę za ogłoszenie o wpisach w publikatorze - wyjaśnia Katarzyna Mateja.

SPÓŁKI PŁACĄ PODATEK
Spółki prawa handlowego to: 
- spółki osobowe, czyli spółka jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna,
- spółki kapitałowe, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.
Umowy wszystkich spółek handlowych są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Magdalena Majkowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA