reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wydatki muszą być udokumentowane

Wydatki muszą być udokumentowane

Organ podatkowy nie może uznać księgi przychodów i rozchodów za rzetelnie prowadzoną wiedząc, że przedsiębiorca zapisał w niej fikcyjne wydatki, których nie może udokumentować fakturami.


Urząd skarbowy, zajmując się skargą właściciela przedsiębiorstwa transportowego dotyczącą wysokości podatku dochodowego od osób fizycznych za 2002 rok, skontrolował księgi przychodów i rozchodów firmy. Uznał, że przedsiębiorca prawidłowo udokumentował w nich przychód z działalności, ale nieprawidłowo koszty jego uzyskania. Kontrolerzy uznali, że faktury wystawione przez przedsiębiorcę są zgodne z opisaną w nich usługą, ale zakwestionowali prawdziwość faktur na zakup oleju napędowego wykorzystanego - według podatnika - do świadczenia tych usług. Na tej podstawie uznano, że księgi przychodów były prowadzone nierzetelnie i przedsiębiorcy od nowa naliczono wysokość podatku, nie uwzględniając wydatków na olej napędowy.Podatnik odwołał się do Izby Skarbowej w Poznaniu domagając się, żeby fiskus uznał wydatki na olej napędowy na podstawie liczby przejechanych przez samochody firmy kilometrów w celu wykonania zamówionych i udokumentowanych w uznanych wcześniej fakturach usług. Izba Skarbowa uznała, że decyzja I instancji była prawidłowa.Sprawa trafiła do poznańskiego WSA. Sąd oddalił skargę podatnika. Uznał, że organy podatkowe podjęły prawidłową decyzje. W uzasadnieniu sąd podkreślił, że uznanie skargi podatnika wymagałoby niezgodnego z Ordynacją podatkową i nielogicznego postępowania - uznania ksiąg przychodów i rozchodów za rzetelnie prowadzone, mimo że wpisano do nich fikcyjne fakturyWażne!


Uznanie skargi podatnika wymagałoby niezgodnego z Ordynacją podatkową i nielogicznego postępowania - uznania ksiąg przychodów i rozchodów za rzetelnie prowadzone, mimo że wpisano do nich fikcyjne faktury.Sygn. I SA/Po 1363/05Tomasz Lisiecki

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama