REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

30 zł za apelację

REKLAMA

Apelacja pracodawcy od rozstrzygnięcia sądu w sprawie z powództwa pracownika podlega opłacie podstawowej w wysokości 30 zł.

Izba Pracy Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych zajęła się odpowiedzią na pytanie, ile wynosi opłata od apelacji wnoszonej przez pracodawcę w sprawie z zakresu prawa pracy, gdy powodem jest pracownik. Zagadnienie to powstało w trakcie rozpoznawania zażalenia na postanowienie Sądu Rejonowego w Toruniu, który odrzucił apelację wniesioną przez pozwanego pracodawcę, uznając, że nie została ona prawidłowo opłacona. Sąd stwierdził, że pracodawca uiścił opłatę podstawową w wysokości 30 zł. W ocenie sądu pozwany pracodawca nie korzystał ze zwolnienia od ponoszenia kosztów sądowych, które - z mocy art. 96 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. (Dz.U. z 2005 r. nr 167, poz. 1398) - przysługuje pracownikowi wnoszącemu powództwo do sądu pracy.

Zwolnienie to nie obowiązuje jednak, jak stwierdza art. 35 ust. 1 ustawy, przy zaskarżaniu orzeczeń - między innymi apelacji. W takiej sytuacji pobiera się opłatę podstawową w wysokości 30 zł (w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu nie przewyższa 50 tys. zł). Natomiast pracodawca - jako zobowiązany do uiszczania kosztów - powinien był opłacić wnoszoną przez siebie apelację opłatą stosunkową - obliczaną właśnie od wartości zaskarżenia, a nie jedynie kwotą 30 zł opłaty podstawowej. Sąd II instancji, który rozpoznawał zażalenie, powziął wątpliwość co do tego, jaką kwotę powinien był zapłacić pracodawca wnosząc apelację. Rozstrzygnięcie tego zagadnienia było bardzo istotne - od prawidłowości opłaty zależało bowiem, czy sąd zajmie się rozpoznaniem odwołania, czy też sprawa zostanie zakończona na etapie I instancji.

Sąd Najwyższy w uchwale stwierdził, że w sprawach z zakresu prawa pracy, w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 50 tys. zł, od apelacji pozwanego pracodawcy pobiera się opłatę podstawową. Pracownik jest zwolniony od ponoszenia kosztów w sprawie, za wyjątkiem wskazanym w art. 35 ust. 1 - czyli opłatą podstawową w wysokości 30 zł od środków zaskarżenia. Natomiast pracodawca musi opłacić powództwo wnoszone przeciwko pracownikowi. Jednak i w jego przypadku opłata za środki zaskarżenia wskazana jest w art. 35 ust 1. Przepis ten nie różnicuje wysokości opłat w zależności od tego, która strona skarży rozstrzygnięcie, wskazując, że wymieniona w nim opłata podstawowa dotyczy wszystkich spraw pracowniczych.

Sygn. akt II PZP 5/06

Maria Sankowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA