| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Umowę pożyczki warto podpisać przed końcem roku

Umowę pożyczki warto podpisać przed końcem roku

Umowę pożyczki na działalność gospodarczą lub pożyczki dla spółki udzielonej przez wspólników warto podpisać do końca tego roku. Dzięki temu będą o­ne zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Nowe prawo

Nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2006 r. nr 222, poz. 1629; dalej p.c.c.) przewiduje opodatkowanie p.c.c. m.in. umów pożyczek udzielanych przez wspólników spółkom kapitałowym, czyli spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnym.

Zgodnie z obecnymi przepisami, umowy takie są zwolnione z podatku. Podlegają mu natomiast pożyczki udzielane przez wspólników spółkom osobowym, np. cywilnym. Od 1 stycznia będzie obowiązywać nowa definicja zmiany umowy spółki kapitałowej. Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 za zmianę umowy spółki kapitałowej będzie uznawać się także pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza).

- Jednocześnie z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zniknie art. 9 pkt 10 lit. h), który przewiduje zwolnienie z p.c.c. pożyczek dla spółek kapitałowych udzielonych przez jej wspólników. Umowy takie będą więc opodatkowane 0,5-proc. podatkiem - tłumaczy Justyna Bauta-Szostak, radca prawny ze spółki doradztwa podatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Można uniknąć podatku

Jest jednak sposób, by uniknąć zapłaty tego podatku. Umowę pożyczki należałoby podpisać do końca tego roku.

- Umowy pożyczki podpisane przed wejściem w życie zmiany nie będą opodatkowane nawet w przypadku, gdy pieniądze zostaną przekazane spółce po 1 stycznia 2007 r. Zgodnie z kodeksem cywilnym, umowy pożyczki są tzw. umowami zobowiązującymi. Do ich skuteczności wymagane jest zawarcie umowy, a nie przelew. Także zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązkowi podatkowemu podlegają czynności cywilnoprawne. Taką czynnością jest zawarcie umowy, a nie przelanie pieniędzy na konto spółki - tłumaczy ekspert z MDDP.

Pożyczki biznesowe

Niekorzystne dla podatników zmiany w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczą także pożyczek udzielanych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej. 1 stycznia zwolnienie, z którego cieszą się dziś takie pożyczki, zniknie z ustawy. Także w tym przypadku nie warto czekać z umową pożyczki na działalność gospodarczą.

- Dlatego, planując dokonanie w najbliższym czasie tego typu transakcji, należy zastanowić się, czy nie zawrzeć umowy pożyczki jeszcze przed końcem bieżącego roku. Takie działanie pozwoli bowiem zaoszczędzić 2 proc. podatku, który byłby należny, gdyby umowę zawrzeć w przyszłym roku - radzi Grzegorz Wiśniewski, prawnik z kancelarii dr Krystian Ziemski & Partners z Poznania. Dodaje, że także w tym przypadku nie jest konieczne, by kwota pożyczki została wypłacona jeszcze w tym roku. Ważne tylko, by do końca grudnia bieżącego roku została zawarta umowa.

- Jest to spowodowane regulacją ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którą obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje już z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a więc w tym przypadku z chwilą zawarcia umowy pożyczki, a nie dopiero z momentem dokonania wypłaty kwoty pożyczki - mówi Grzegorz Wiśniewski.

Ważne!

Umowę pożyczki należy tak skonstruować, by możliwa była wypłata pieniędzy w okresie późniejszym. Umowa powinna też wykluczać ryzyko narażenia się na zarzut obejścia prawa podatkowego

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »