| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe deklaracje od 2007 roku

Nowe deklaracje od 2007 roku

Minister finansów określił wzory deklaracji, jakie będzie trzeba składać od przyszłego roku w podatku od czynności cywilnoprawnych.Nowelizacją z 16 listopada 2006 r. wprowadzono m.in. zmiany w ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 41, poz. 399 z późn. zm.) mające na celu uproszczenie zasad poboru podatku, polegające w szczególności na zniesieniu zasady solidarnej odpowiedzialności stron czynności cywilnoprawnej za zapłatę podatku. W myśl tych przepisów obowiązek składania deklaracji będzie ciążył wyłącznie na tej stronie czynności, która w ustawie została wskazana jako podatnik.

Ponadto w ustawie tej zmianie uległ zakres obowiązków płatników, a mianowicie zastąpiono obowiązek przesyłania organom podatkowym kopii rejestru obowiązkiem przesyłania informacji o podatku należnym poszczególnym gminom.

W związku z tymi zmianami minister finansów opublikował projekt rozporządzenia w sprawie pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych, w którym określono: wzory deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych – o wysokości pobranego i wpłaconego podatku przez płatnika; szczegółowy sposób pobierania i zwrotu podatku, w tym czynności związane z poborem podatku i zakres udzielania przez płatnika pouczeń podatnikowi oraz treść rejestru podatku; sposób sporządzenia informacji o kwocie podatku pobranego przez płatnika należnego poszczególnym gminom.

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2007 r.


WZORY DEKLARACJI
W projekcie rozporządzenia określono następujące wzory deklaracji:
PCC-2 Deklaracja o wysokości pobranego i wpłaconego podatku przez płatnika,
PCC-3 Deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych,
PCC-3/A Informacja o pozostałych podatnikach.


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK