| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Co czeka przedsiębiorców

Co czeka przedsiębiorców

Niewiele zmieni się w regulacjach prawnych dotyczących dużych i małych przedsiębiorstw w 2007 roku. Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt nowelizacji ustawy z 2 lipca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1808), nad którymi trwają obecnie prace w Sejmie.Zaproponowano w nim przedłużenie do 1 października 2008 r. obowiązywania przepisów ustawy z 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. nr 101, poz. 1178 ze zm.).

Ewidencję działalności gospodarczej będzie prowadziła gmina, a nie urzędy skarbowe – jak od dłuższego czasu proponowało Ministerstwo Gospodarki.

Aby rozpocząć działalność gospodarczą, przedsiębiorca musi złożyć wniosek o dokonanie wpisu do ewidencji w gminie właściwej dla jego miejsca zamieszkania.

Skoro nie rozpocznie działalności tzw. jedno okienko, przedsiębiorca będzie musiał sam dokonać zgłoszenia do ZUS w charakterze ubezpieczonego oraz płatnika składek. Natomiast o przyznanie mu numeru REGON przez urząd statystyczny oraz zaktualizowanie numeru NIP przez urząd skarbowy będzie występował sam albo skorzysta z pośrednictwa gminy w ramach tzw. szybkiej ścieżki.

Ewidencja będzie prowadzona nadal w formie papierowej. Nie zostanie utworzona centralna informacja o działalności gospodarczej z oddziałami przy organach ewidencyjnych w gminach. Dlatego informację o działalności konkretnego przedsiębiorcy będzie można uzyskać tylko w tej gminie, w której został zarejestrowany.

Od 1 stycznia 2007 r. przedsiębiorca będzie musiał umieszczać numer NIP w oświadczeniach pisemnych kierowanych w związku ze swoją działalnością do organów oraz posługiwać się nim w obrocie prawnym i gospodarczym. Na podstawie tego numeru NIP będzie on identyfikowany w poszczególnych rejestrach.

W 2007 roku ma szanse zostać uregulowana sprawa zawieszania działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników.

Jednorazowo będą mogli zawiesić prowadzenie działalności nawet na 12 miesięcy i nie płacić w tym okresie składek na ubezpieczenie społeczne. Taką możliwość przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 ze zm.).


Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Pakla

doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, ekspert ds. Regulacji Nadzorczych i ALM w Alior Bank SA.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK