reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prowadzący działalność mogą wrócić do KRUS

Prowadzący działalność mogą wrócić do KRUS

Tylko do 25 października rolnicy dodatkowo prowadzący działalność gospodarczą, którzy zostali wykluczeni z KRUS, mogą złożyć wnioski o ponowne objęcie ich ubezpieczeniem rolniczym.Rolnicy wykluczeni z rolniczego ubezpieczenia społecznego od 1 października 2004 r. z powodu prowadzenia działalności gospodarczej na zasadach ogólnych lub przekroczenia kwoty granicznej mogą wrócić do KRUS. Z takiego prawa skorzystają tylko rolnicy, którzy po otrzymaniu decyzji o wykluczeniu odwołali się do sądów pracy i ubezpieczeń społecznych i w ich sprawach zapadł prawomocny wyrok sądowy.

– Przywrócenie do ubezpieczenia w Kasie następuje wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej – wyjaśnia Maria Lewandowska, rzecznik prasowy KRUS.

Możliwość ponownego objęcia ubezpieczeniem społecznym umożliwia wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 lipca 2006 r. (Dz.U. nr 134, poz. 947). Dzięki niemu prawo do powrotu z ZUS do KRUS nie tylko mają rolnicy, którzy w czwartym kwartale 2004 r. przymusowo trafili do ZUS z powodu prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, ale i rolnicy – przedsiębiorcy, których podatek należny za 2003 rok przekroczył kwotę graniczną.

KRUS informuje, że osoby składające stosowny wniosek o wznowienie postępowania nie muszą dostarczać zaświadczenia o kwocie podatku w latach 2003-2005. Natomiast rolnicy przywróceni do ubezpieczenia społecznego będą musieli złożyć zaświadczenia o wysokości kwoty podatku za 2006 rok do 31 maja 2007 roku. Wszyscy rolnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy ponownie wrócą do KRUS, zapłacą zaległe składki na ubezpieczenie społeczne w podwójnej wysokości.

KRUS jednocześnie wyjaśnia, że rolnicy, którzy nie złożyli zaświadczeń o wysokości podatku dochodowego w kolejnych latach lub też przekroczyli kwotę graniczną określoną przez ustawodawcę, nie mają możliwości skorzystania z uprawnień wynikających z wyroku TK.
 


Bożena Wiktorowska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama