| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przygotowano wzory druków elektronicznych

Przygotowano wzory druków elektronicznych

Znane są już wzory informacji o kontach bankowych związanych z prowadzeniem firmy, jakie od przyszłego roku banki będą musiały przesyłać ministrowi finansów.Ministerstwo Finansów przygotowało dwa projekty rozporządzeń w sprawie formatu i trybu przekazywania przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe informacji o kontach związanych z prowadzeniem firmy oraz wzory tych informacji.

Pierwszy projekt jest wykonaniem delegacji przewidzianej dla ministra finansów w art. 82 par. 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz.60 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem, banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe zobowiązane będą od 1 stycznia 2007 r. do sporządzania i przekazywania ministrowi w formie dokumentu elektronicznego comiesięcznych informacji o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych związanych z prowadzeniem działalności w terminie do 7 dnia następnego miesiąca.

Drugi projekt realizuje postanowienia art. 18 par. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 143, poz. 1031 i 1199). Zgodnie z tą regulacją, banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe są zobowiązane do sporządzenia i przekazania, w formie dokumentu elektronicznego, ministrowi jednorazowej informacji o otwartych rachunkach bankowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, według stanu na dzień 31 grudnia 2006 r., w terminie do dnia 15 stycznia 2007 r.

W obu projektach określono: format i tryb przekazywania dokumentu elektronicznego; wzór informacji o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych oraz rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, uwzględniając numer rachunku, datę jego założenia albo likwidacji, dane identyfikujące posiadacza rachunku, w tym nazwisko i imię lub nazwę posiadacza, miejsce zamieszkania lub adres siedziby, rodzaj i numer identyfikatora posiadacza rachunku, kod kraju posiadacza rachunku, numer identyfikacji podatkowej; wzór informacji o otwartych rachunkach bankowych związanych z prowadzoną firmą.

Oba rozporządzenia wejdą w życie 1 stycznia 2007 r.


SKUTKI ROZPORZĄDZEŃ
Powstanie centralna baza danych o założonych i zlikwidowanych rachunkach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Baza zapewni właściwe gromadzenie danych oraz umożliwi ich kompleksową analizę. Głównymi użytkownikami systemu będą pracownicy komórek egzekucji i kontroli podatkowej.
 


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK