| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Systemy billingowe pomagają w rozliczeniach

Systemy billingowe pomagają w rozliczeniach

Systemy billingowe to podstawa sprawnego funkcjonowania wielu przedsiębiorstw sieciowych. Rozliczenia milionów odbiorców ciepła, prądu, gazu czy wody wymagają stosowania specjalnego oprogramowania.


W ciepłownictwie uwolnienie rynku w praktyce jest czysto teoretyczne. Tylko w niewielu miastach możliwa jest konkurencja pomiędzy wytwórcami ciepła (tak jak np. w Toruniu). Ciepłownictwo to rynki lokalne. Rywalizacja o odbiorców będzie możliwa dopiero wtedy, gdy pojawią się nowe źródła. Tak więc liberalizacja nie zwiększa specjalnie wymagań stawianych przez przedsiębiorstwa ciepłownicze systemom billingowym. Podobnie jest w przypadku wodociągów.
Podstawowa różnica pomiędzy dystrybucją wody i ciepłownictwem a elektroenergetyką i gazownictwem jest taka, że w przypadku wody i ciepła istnieją bardzo skomplikowane schematy rozliczeniowe. Z tego powodu tylko niektóre systemy billingowe są w stanie temu podołać.
– W dużych miastach czasami całe osiedla są rozliczane jednym licznikiem, dzielonym potem skomplikowanymi schematami rozliczeniowymi na poszczególne domy, wspólnoty mieszkaniowe lub wręcz odbiorców. Oczywiście w mniejszych miastach z zabudową jednorodzinną takich skomplikowanych układów raczej nie ma. W tego właśnie powodu w zasadzie wszystkie większe miasta są obsługiwane przez nasze systemy – wyjaśnia Jarosław Jastrzębski, dyrektor handlowy firmy Kom-Pakt PIW.
Najnowsza wersja systemu Kom-Media jest wykonana w technologii Java z wykorzystaniem bazy danych firmy Oracle. Rozwiązanie jest częścią systemu branżowego składającego się z billingu, biura obsługi klienta (także internetowego), obiegu dokumentów, zarządzania procesami (także ISO), zarządzania obiektami technicznymi, inwestycjami i remontami oraz wkomponowanej w system mapy numerycznej.
Kom-Pakt opanował rynek przedsiębiorstw ciepłowniczych w dużych miastach. Jego oprogramowanie stosowane jest m.in. w Stołecznym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, należących do Stadtwerke Leipzig firmach GPEC Gdańsk i PEC Tczew, SEC Szczecin i KPEC Bydgoszcz.
Na rynku systemów billingowych dla ciepłownictwa liczą się jeszcze firmy, takie jak Comarch (m.in. Kołobrzeg, Malbork i Słupsk), Domdata (np. Opole i Toruń), Etob-Res (Rzeszów, Przemyśl), Kelvin (Bielsko-Biała), Kombit (LPEC Lublin) oraz Goinfo (większość miast na Śląsku), która od niedawna jest przedstawicielem handlowym firmy Kom-Pakt. Trwają właśnie wdrożenia jej systemów w Rudzie Śląskiej i Jastrzębiu Zdroju, wykonywane przez Goinfo. W małych miastach stosowane są również rozwiązania Unisoftu.
– W przedsiębiorstwach wodociągowych nastąpił gwałtowny ruch związany z tym, iż obecne prawodawstwo dąży do tego, aby firmy przejmowały rozliczenia odbiorców końcowych – mówi Jarosław Jastrzębski.
Jego zdaniem, może to spowodować nawet 500 proc. wzrost liczb rozliczanych klientów. Rynkiem wodociągowym podzieliły się trzy firmy. Kompakt obsługuje klientów głównie w dużych miastach (np. w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, Lublinie, Gdańsku i Bielsku-Białej). W mniejszych miastach działają rozwiązania firmy WM-DATA Technoprogress (Katowice, Zabrze, Włocławek) i Unisoft (Dąbrowa Górnicza, Grudziądz).

WYBRANI DOSTAWCY SYSTEMÓW BILLINGOWYCH
ABC System, Comarch, ComputerLand, Cross, DomData, Etob-Res, GoInfo, Kelvin, Komartek Polska, KomBit, Kom-Pakt, Miraco, Oracle/PeopleSoft, Piątka, SAP, Spin, Supra, Trax, Tytan, Unisoft, Wasko, WM-data Techno-Progress, ZEP-Info, ZETO Świdnica, ZSK Kraków.

Beata Maziarska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK