| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bezrobocie spadnie

Bezrobocie spadnie

W maju liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 121 tys., a sprzedaż detaliczna towarów była o 14 proc. większa niż przed rokiem. Duży wzrost produkcji przedsiębiorstw wskazuje, że gospodarka rozwija się szybko. W przyszłości będzie podobnie.

W maju produkcja sprzedana przemysłu była o 19,1 proc. większa niż przed rokiem, a po czterech miesiącach była wyższa o 12,3 proc. Perspektywy są dobre.

Z badań koniunktury GUS wynika, że warunki funkcjonowania przedsiębiorstw w najbliższych miesiącach będą korzystne. Biznes spodziewa się większych zamówień na wytwarzane dobra, dlatego liczba pracowników zatrudnionych w przemyśle może wzrosnąć. W rezultacie nadal spadać będzie bezrobocie.

W maju w urzędach pracy zarejestrowanych było 2 583 mln osób bez zajęcia – o 120,6 tys. mniej niż w kwietniu oraz o 284,3 tys. mniej niż przed rokiem. Spadek bezrobocia zanotowano we wszystkich województwach, największy w woj. zachodniopomorskim – o 5,7 proc.

Poprawa sytuacji na rynku pracy i rosnące wynagrodzenia sprawiają, że robimy coraz więcej zakupów. W maju były one o 14 proc. większe niż przed rokiem. Gospodarkę ciągnie też rosnący eksport.

– Dane, którymi dysponujemy, wskazują, że wzrost gospodarczy w II kwartale jest wysoki – ocenia Halina Dmochowska, wiceprezes GUS. Potwierdzają to analitycy.

– Na podstawie wyników gospodarki zanotowanych w kwietniu i maju możemy się spodziewać, że w II kwartale produkt krajowy brutto wzrośnie o około 5 proc., a w całym roku tempo wzrostu gospodarczego będzie bliskie 5 proc. – mówi Artur Ulbrich, ekonomista BRE Banku.

Także Urban Górski, ekonomista Banku Millennium, nie wyklucza 5-proc. wzrostu PKB w II kwartale.

27-28 czerwca Rada Polityki Pieniężnej oceni procesy inflacyjne w dłuższej perspektywie. Z danych GUS wynika, że nie ma zagrożeń inflacyjnych w najbliższym okresie.

– Dlatego można oczekiwać, że podczas najbliższego posiedzenia RPP stopy procentowe nie ulegną zmianie, pozostaną na dotychczasowym poziomie – podkreśla Urban Górski. Obecnie główna stopa procentowa NBP wynosi 4 proc.

Janusz K. Kowalski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »