| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > MG: wzrost PKB o 5 proc. a eksportu o 17 proc.

MG: wzrost PKB o 5 proc. a eksportu o 17 proc.

Ministerstwo Gospodarki, w opracowaniu analitycznym podsumowującym wyniki gospodarki w I kwartale, prognozuje, że PKB w 2006 roku wzrośnie o około 5 proc., a eksport o około 17 proc.

GUS podał pod koniec maja, że PKB w I kwartale wzrósł o 5,2 proc.

"W 2006 roku przewidujemy wzrost PKB o ok. 5 proc. Szacujemy, że nakłady brutto na środki trwale wzrosną względem 2005 roku o 9,6 proc., przy wsparciu finansowym ze środków unijnych realizacji inwestycji. Spożycie indywidualne powinno wzrosnąć o ok. 3,9 proc." - napisał resort gospodarki w opracowaniu.

Resort gospodarki ocenia, że wysokie tempo produkcji z pierwszych miesięcy roku zostanie utrzymane.

"Przewiduje się, że wzrost produkcji sprzedanej przemysłu będzie kontynuowany w roku bieżącym i wyniesie ok. 8-9 proc. Różnica pomiędzy tempem wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu i utrzymująca się wysoka dynamika eksportu w 2005, w I kwartale br. została zmniejszona. Taka sytuacja wskazuje, że wyprzedawane w zeszłym roku zapasy, znacznie zmalały i utrzymanie wysokiej sprzedaży eksportowej wymagać będzie wyższej dynamiki produkcji przemysłowej" - napisano.

MG prognozuje, że w 2006 roku wzrost w budownictwie utrzyma się na poziomie zbliżonym do 2005 roku i wyniesie ok. 7-8 proc.

W opracowaniu analitycy nie obawiają się wzrostu presji inflacyjnej.

"W 2006 r. poziom inflacji będzie kształtował się z jednej strony pod wpływem rosnącej dynamiki popytu krajowego, a z drugiej strony pod wpływem nadal wysokiej stopy bezrobocia, przy stosunkowo niskiej realnej dynamice przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej oraz przewidywanej aprecjacji złotego. Ocenia się, ze wzrost cen powinien wynieść ok. 0,9 proc." - napisano.

"Można sądzić, że gdyby nie podwyższenie na początku roku cen energii elektrycznej, podwyżki abonamentu RTV i cen usług pocztowych oraz dynamicznie wzrastające od początku roku ceny gazu notowalibyśmy deflację" - napisano.

MG przewiduje, że w 2006 roku eksport (w ujęciu towarowym, wyrażony w euro) wzrośnie o ok. 17 proc. i wyniesie ok. 89,8 mld euro, natomiast wzrost importu wyniesie ok. 14 proc. i osiągnie on wartość 90,5 mld euro. Deficyt towarowy wyniesie 0,7 mld euro.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pakosińska-Krawczyńska

Kancelaria Adw. Magdalena Pakosińska-Krawczyńska, chtsanwältin (RAK Berlin), Adwokat niemiecki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »