REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoty i obligacje stabilne w czwartek rano

REKLAMA

Na rynku długu i walutowym czwartkowa sesja rozpoczęła się spokojnie, analitycy spodziewają się stabilizacji kursów i rentowności w ciągu dnia.

Około 9.25 za euro płacono 3,8800 wobec 3,8750 zł i 3,8870 zł rano poprzedniego dnia. Dolara wyceniano na 3,1170 wobec 3,1190 zł i 3,1350 zł.

REKLAMA

"Na rynku walutowym w czwartek rano jest bardzo spokojnie, mamy poziomy zbliżone do środowego zamknięcia" - powiedział Filip Starowieyski, dealer PKO BP.

"W ciągu dnia także powinno być spokojnie, choć ciężko przewidywać, w którą stronę podąży kurs. Jesteśmy w dość szerokim zakresie wahań, pierwsze poziomy wsparcia i oporu to odpowiednio 3,90 i 3,85 do euro" - dodał.

W czwartek nie będą publikowane żadne dane makro, więc jakiś wpływ mogą na rynek mieć informacje polityczne o tworzącej się koalicji PiS z PSL i Samoobroną.

"Podpisanie umowy koalicyjnej jest już w cenach, jakaś reakcja rynku mogłaby być w przypadku problemów z utworzeniem większości w Sejmie" - ocenia dealer PKO BP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na rynku długu analitycy spodziewają się stabilizacji.

"Po środowym wzroście rentowności spodziewamy się stabilizacji na rynku długu, być może niewielkiego odbicia, ale w dłuższym horyzoncie perspektywy dla obligacji są negatywne" - powiedział Arkadiusz Bogusz z ABN Amro.

"Maleje szansa na kolejne obniżki stóp procentowych, dodatkowo niekorzystnie na inwestorów wpływa sytuacja na rynkach bazowych" - dodał.

REKLAMA

W środę RPP postanowiła o pozostawieniu stóp procentowych na obecnym poziomie, a w komunikacie zasugerowała, że w przypadku realizowania się scenariusza z kwietniowej projekcji banku centralnego, obecny poziom stóp procentowych jest optymalny.

Z opublikowanych przez RPP części najnowszej projekcji inflacyjnej wynika, że tempo wzrostu CPI będzie prawdopodobnie nieznacznie niższe w 2006 r., zbliżone w 2007 r., jednak w 2008 r. nieco wyższe od oczekiwanego w styczniowej projekcji.

Kwietniowa projekcja inflacyjna NBP zakłada przy pozostawieniu stóp procentowych bez zmian z 50-proc. prawdopodobieństwem, że inflacja utrzyma się w przedziale 0,5-2,0 proc. w IV kw. 06 wobec 0,5-2,3 proc. w styczniowej projekcji, 1,3-3,4 proc. w IV kw. 07 w porównaniu do 1,1-3,6 proc. i 1,2-3,9 proc. w IV kw. 08 r. w stosunku 0,8-3,9 proc.

Na rynku długu rentowność dwuletnich papierów około 9.30 wzrosła do 4,35 proc. wobec 4,32 proc. w środę wieczorem i 4,30 proc. rano, pięcioletnich wzrosła do 4,95 proc z 4,90 proc. i 4,93 proc., a dziesięcioletnich wynosiła 5,15 wobec 5,16 proc., i 5,15 proc. rano.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA