| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Eksport wciąż prężny

Eksport wciąż prężny

Utrzymuje się blisko 20-proc. wzrost eksportu - wynika z najnowszych danych NBP i GUS.

W lutym nasze firmy sprzedały za granicą towary warte 6,829 mld euro, o 18 proc. więcej niż przed rokiem. Import towarów osiągnął poziom 6,837 mln euro i zwiększył się o 17,1 proc. – wynika z bilansu płatniczego sporządzonego przez Narodowy Bank Polski. Rachunek bieżący tego bilansu pokazuje, ile pieniędzy wpływa do naszego kraju, a ile wypływa. Decyduje o tym w dużym stopniu wielkość importu oraz eksportu towarów i usług. Analitycy oczekiwali, że w lutym deficyt bilansu płatniczego wyniesie około 340 mln euro. Był on jednak większy i wyniósł 538 mln euro.

– Deficyt obrotów bieżących był w lutym wyższy od oczekiwań rynku. Znaczny wpływ na to miała wypłata dywidendy dla zagranicznych inwestorów i reinwestowanie przez nich zysków. Ale bilans handlu zagranicznego pokazuje, że eksport i import szybko rosną i nie widać zagrożeń dla naszej sprzedaży na rynkach zagranicznych – mówi Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska. Dodaje, że to potwierdza utrzymywanie się dużego wzrostu gospodarczego.

Dane NPB są zgodne z informacjami GUS o wymianie towarowej z zagranicą w pierwszych dwóch miesiącach roku. W tym czasie eksport wzrósł o 19,8 proc., a import o 17,2 proc. Ujemne saldo w wymianie towarowej wyniosło 0,9 mld euro i było o 100 mln euro mniejsze niż przed rokiem.


Janusz K. Kowalski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK