| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kosztowny falstart urzędów skarbowych

Kosztowny falstart urzędów skarbowych

To zła wiadomość dla Zyty Gilowskiej, wicepremiera i ministra finansów. Naczelny Sąd Administracyjny wydał pierwszy wyrok w sprawie kompetencji dużych urzędów skarbowych (obsługują wielkich podatników, np. banki i towarzystwa ubezpieczeniowe).

NSA oddalił skargi kasacyjne dyrektora izby skarbowej na wyrok sądu I instancji niekorzystny dla dużych urzędów. NSA potwierdził więc, że owe urzędy zaczęły działać za wcześnie i nie mogły wydawać decyzji w 2004 roku, lecz dopiero rok później.

Wyrok będzie dla podatników poważnym argumentem w ewentualnych postępowaniach o stwierdzenie nieważności decyzji wydanych przez duże urzędy skarbowe w 2004 roku. Z interpretacji NSA jasno wynika, że urzędy w 2004 roku wydawały decyzje z naruszeniem prawa. W praktyce może to pociągnąć za sobą konieczność zwrotu podatków i innych należności zapłaconych na podstawie nieważnych decyzji.

– Biorąc pod uwagę, że duży podatnik płaci wysokie podatki, same odsetki od zwrotów mogą znacznie nadszarpnąć budżet – ocenia Michał Stolarek, radca prawny z kancelarii Stolarek&Grabalski.

Pomysł wyprowadzenia wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, które zajmą się obsługą dużych podmiotów, przyjęto w 2003 roku z dużym entuzjazmem. Jednak zaraz po tym, jak zaczęły funkcjonować, ci sami eksperci alarmowali, że stało się to za wcześnie.


Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK