REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki wprowadziły zmiany

REKLAMA

Banki błyskawicznie zareagowały na obniżkę stóp procentowych i dostosowały oprocentowanie kredytów do wymogów ustawy antylichwiarskiej. Ale tylko dlatego, że przewidziały, co zrobi RPP.
Zgodnie z ustawą antylichwiarską oprocentowanie kredytów i pożyczek nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej. We wtorek Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżce stóp procentowych o 0,25 pkt proc. Od wczoraj stopa lombardowa wynosi 5,5 proc., co oznacza, że wszystkie kredyty w wysokości do 80 tys. zł, oprocentowane powyżej 22 proc., są nielegalne.

Od decyzji RPP banki miały zaledwie kilka godzin na ewentualne wprowadzenie zmian w ofercie.

REKLAMA

– Ustawodawca nie określił, w jakim czasie od momentu zmiany wysokości stóp procentowych instytucje finansowe powinny dostosować swoje oferty do obowiązującego prawa. Można zatem oczekiwać, że jeśli RPP obniża stopy procentowe – tak, jak to miało miejsce ostatnio – to w dniu, kiedy decyzja Rady wchodzi w życie, maksymalna wysokość odsetek od kredytu powinna być obliczana na podstawie nowej, niższej wysokości stopy kredytu lombardowego NBP – mówi Krzysztof Olszewski, doradca finansowy Open Finance.

REKLAMA

Wczorajszy precedens nie zaskoczył banków, mimo że na wprowadzenie ewentualnych zmian miały zaledwie kilka godzin. Lukas Bank obniżył odsetki od kredytów na kartach kredytowych z 22,9 do 21,9 proc. Bank Zachodni WBK zmniejszył oprocentowanie kredytu w karcie Silver. Podobne operacje przeprowadziły m.in. Raiffeisen Bank Polska i Dominet Bank.

– Oprocentowanie kredytów konsumenckich oferowanych przez Lukas Bank – gotówkowych i ratalnych – już wcześniej zostało obniżone do 20 proc., w związku z tym mamy założony margines nawet na ewentualne kolejne obniżki stopy kredytu lombardowego- mówi Anna Woźniak, rzecznik Lukas Banku.

Dodaje, że gdyby nawet pojawiła się konieczność zmiany oprocentowania kredytów, np. ratalnych we współpracujących z Lukas Bankiem sklepach wypracowane zostałyby procedury, by sprawnie wykonać to w wymaganym terminie.

Na decyzję RPP szybko zareagował również Dominet Bank.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

– Nowe parametry są automatycznie stosowane przez sieć placówek naszego banku w całej Polsce – mówi Mariola Krawiec-Rzeszotek, wiceprezes Dominet Banku.
O ile wprowadzenie szybkich korekt do kredytów w kartach nie stanowi obecnie problemu, o tyle konieczność błyskawicznych modyfikacji w ofertach kredytów gotówkowych może być dla banków bardzo trudne. Dokonanie takich zmian w tak krótkim to poważny kłopot.

– Nie zawsze decyzję RPP można przewidzieć. Zmiany stawek oprocentowania wymagają analiz, przeprowadzenia symulacji, zebrania gremium osób upoważnionych do zatwierdzenia zmian – tłumaczy Piotr Gajdziński, rzecznik Banku Zachodniego WBK.
Jego zdaniem, żeby spokojnie przeprowadzić taką operację, bank potrzebuje około czterech dni.


Maciej Bednarek
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA