| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Banki wprowadziły zmiany

Banki wprowadziły zmiany

Banki błyskawicznie zareagowały na obniżkę stóp procentowych i dostosowały oprocentowanie kredytów do wymogów ustawy antylichwiarskiej. Ale tylko dlatego, że przewidziały, co zrobi RPP.

Zgodnie z ustawą antylichwiarską oprocentowanie kredytów i pożyczek nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej. We wtorek Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżce stóp procentowych o 0,25 pkt proc. Od wczoraj stopa lombardowa wynosi 5,5 proc., co oznacza, że wszystkie kredyty w wysokości do 80 tys. zł, oprocentowane powyżej 22 proc., są nielegalne.

Od decyzji RPP banki miały zaledwie kilka godzin na ewentualne wprowadzenie zmian w ofercie.

– Ustawodawca nie określił, w jakim czasie od momentu zmiany wysokości stóp procentowych instytucje finansowe powinny dostosować swoje oferty do obowiązującego prawa. Można zatem oczekiwać, że jeśli RPP obniża stopy procentowe – tak, jak to miało miejsce ostatnio – to w dniu, kiedy decyzja Rady wchodzi w życie, maksymalna wysokość odsetek od kredytu powinna być obliczana na podstawie nowej, niższej wysokości stopy kredytu lombardowego NBP – mówi Krzysztof Olszewski, doradca finansowy Open Finance.

Wczorajszy precedens nie zaskoczył banków, mimo że na wprowadzenie ewentualnych zmian miały zaledwie kilka godzin. Lukas Bank obniżył odsetki od kredytów na kartach kredytowych z 22,9 do 21,9 proc. Bank Zachodni WBK zmniejszył oprocentowanie kredytu w karcie Silver. Podobne operacje przeprowadziły m.in. Raiffeisen Bank Polska i Dominet Bank.

– Oprocentowanie kredytów konsumenckich oferowanych przez Lukas Bank – gotówkowych i ratalnych – już wcześniej zostało obniżone do 20 proc., w związku z tym mamy założony margines nawet na ewentualne kolejne obniżki stopy kredytu lombardowego- mówi Anna Woźniak, rzecznik Lukas Banku.

Dodaje, że gdyby nawet pojawiła się konieczność zmiany oprocentowania kredytów, np. ratalnych we współpracujących z Lukas Bankiem sklepach wypracowane zostałyby procedury, by sprawnie wykonać to w wymaganym terminie.

Na decyzję RPP szybko zareagował również Dominet Bank.

– Nowe parametry są automatycznie stosowane przez sieć placówek naszego banku w całej Polsce – mówi Mariola Krawiec-Rzeszotek, wiceprezes Dominet Banku.
O ile wprowadzenie szybkich korekt do kredytów w kartach nie stanowi obecnie problemu, o tyle konieczność błyskawicznych modyfikacji w ofertach kredytów gotówkowych może być dla banków bardzo trudne. Dokonanie takich zmian w tak krótkim to poważny kłopot.

– Nie zawsze decyzję RPP można przewidzieć. Zmiany stawek oprocentowania wymagają analiz, przeprowadzenia symulacji, zebrania gremium osób upoważnionych do zatwierdzenia zmian – tłumaczy Piotr Gajdziński, rzecznik Banku Zachodniego WBK.
Jego zdaniem, żeby spokojnie przeprowadzić taką operację, bank potrzebuje około czterech dni.


Maciej Bednarek

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK