| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polska podtrzymuje stanowisko ws. stawek VAT

Polska podtrzymuje stanowisko ws. stawek VAT

Polska podtrzymuje swoje negatywne stanowisko w sprawie przystąpienia do porozumienia o wydłużeniu okresów stosowania obniżonych stawek VAT na niektóre towary i usługi - poinformowała w poniedziałkowym komunikacie wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska.

"Po starannym rozważeniu wszystkich elementów sprawy, Rada Ministrów podtrzymuje negatywne stanowisko wobec projektu przedstawionego przez Prezydencję Austriacką" - napisano w komunikacie. "W naszej ocenie obecnie najbardziej oczywistą korektą do projektu Prezydencji Austriackiej jest skrócenie do końca roku 2007 okresów derogacyjnych przyznanych innym państwom" - dodano.Austria, która w tym półroczu przewodniczy Unii Europejskiej, zgodziła się w poniedziałek na prośbę Polski przedłużyć do wtorku czas na odpowiedź w tej sprawie. W ubiegły wtorek na skutek sprzeciwu Polski, Czech i Cypru unijni ministrowie finansów nie doszli w Brukseli do porozumienia w sprawie przedłużenia okresów stosowania obniżonych stawek VAT na niektóre towary i usługi.Propozycja Austrii sprowadza się do przedłużenia do końca 2010 roku obowiązywania tzw. załącznika K. Został on wprowadzony w 1999 roku w dziewięciu krajach starej UE i wylicza usługi, które można objąć zredukowaną stawką VAT. Chodzi głównie o tzw. usługi o dużym nakładzie pracy ręcznej, jak wykańczanie mieszkań, szewstwo albo reperacja rowerów.Zgodnie z niedzielnymi informacjami Czechy i Cypr przystąpiły jednak do tego porozumienia. W stanowisku Polski chodzi przede wszystkim o nowe mieszkania. Zgodnie z dotychczasowym harmonogramem, od 1 stycznia 2008 roku mieszkania zostałyby objęte pełną, 22-procentową stawką VAT.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »