REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Utrzymana tendencja wzrostowa PKB

REKLAMA

Prezes GUS Tadeusz Toczyński poinformował, że w IV kwartale 2005 roku utrzymana została tendencja wzrostowa PKB.
"W IV kwartale utrzymana została tendencja wzrostowa PKB w stosunku do poprzednich kwartałów. Z danych rocznych tak wynika" - powiedział prezes GUS.

Ekonomiści szacują, że wzrost gospodarczy w IV kwartale 2005 wyniósł 4,5 proc. wobec 3,7 proc. wzrostu w III kwartale 2005. Szczegóły dotyczące wzrostu gospodarczego w ostatnim kwartale 2005 roku GUS przedstawi na początku marca. Natomiast w poniedziałek urząd podał, że gospodarka w całym ubiegłym roku rozwijała się w tempie 3,2 proc. wobec 5,3 proc. w 2004 roku.

Na konferencji prezes GUS podkreślił, że od połowy 2005 roku nastąpił wzrost nakładów brutto na środki trwałe.

"Wpłynęło na to ożywienie inwestycyjne w sektorze przedsiębiorstw oraz wzrost w instytucjach rządowych i samorządowych, choć nie jest to jeszcze wzrost na miarę potrzeb gospodarki" - powiedział Toczyński. "Popyt inwestycyjny ma swoje źródła w utrzymującej się w kolejnym roku dobrej sytuacji finansowej przedsiębiorstw, dużym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych, a także w pewnym stopniu zaawansowaniu projektów wspieranych przez środki unijne" - dodał.

W opinii Toczyńskiego inwestycje powinny nadal wykazywać tendencję wzrostową.

"Inwestycje w ostatnich miesiącach, a szczególnie w II połowie 2005 roku, wykazują wyraźne tendencję wzrostową. Mam nadzieję, że zostanie ona utrzymana. Natomiast to, czy przedsiębiorcy inwestują zależy od ogólnej sytuacji gospodarczej, nie tylko w Polsce" - powiedział. "Trzeba pamiętać, że wiele branż produkuje jednak za granicę. Jeżeli popyt krajowy będzie na tyle silny, by zwiększać moce produkcyjne, to z pewnością firmy to zrobią" - dodał.

Zdaniem prezesa eksport netto w 2005 roku oddziaływał pozytywnie na dynamikę gospodarczą, odmiennie niż w 2004 roku.

Według wstępnych szacunków GUS wynika - jak poinformował na konferencji prasowej Janusz Witkowski, wiceprezes urzędu - liczba pracujących w 2005 roku jest wyższa niż w 2004 roku. "Jest to skala, która biorąc pod uwagę stopę bezrobocia nie jest wcale optymistyczna, ale potwierdza korzystne tendencje, które od dwóch lat obserwujemy w gospodarce" - powiedział wiceprezes. "Liczba pracujących w mniejszej skali zwiększyła się niż ubytek bezrobotnych" - dodał.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA