REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawnienie do wypełnienia mogło przepaść

REKLAMA

Weksel in blanco może być przelany z wierzytelnością jako jej zabezpieczenie, może też wrócić do pierwszego uprawnionego. Ale czy w czasie tej wędrówki roszczenie podstawowe nie przedawniło się, co pociągnęłoby za sobą utratę uprawnienia do jego wypełnienia?
Zbigniew K. kupował od spółki Cermag materiały budowlane. Na zabezpieczenie należności wystawił weksel in blanco z uprawnieniem do wypełnienia przez spółkę. Nie zdążył jednak zapłacić trzech faktur z 2000 roku na kwotę 71 tys. zł, bo zmarł. Wkrótce spółka przelała m.in. wierzytelności z niezapłaconych faktur wraz z wekslem in blanco na Kredyt Bank, a w umowach przelewu poręczyła za wypłacalność dłużników. Gdy Kredyt Bank nie odzyskał należności od spadkobierców Zbigniewa K., ściągnął ją z konta spółki jako poręczyciela. Wtedy ciągle jeszcze niewypełniony weksel do niej wrócił. Spółka wypełniła go i wystąpiła przeciwko spadkobiercom dłużnika o zapłatę.

REKLAMA

Przed sądem stanęły tu dwa zagadnienia. Pierwsze, czy uprawnienie do wypełnienia weksla w tej wędrówce przeszło najpierw na kredyt bank, a potem wróciło do spółki? Drugie wiązało się z przedawnieniem roszczenia głównego, które w sprawach sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa wynosi 2 lata i w czasie, gdy weksel nie był wypełniony upłynął.

REKLAMA

REKLAMA

Sąd I instancji oddalił powództwo. Stwierdził, że przedawnienie nie ma w tej sprawie znaczenia, bo nie nastąpiło przejście uprawnień do wypełnienia weksla ze spółki na Kredyt Bank, tym samym nie mogło wrócić. Spółka odwołała się, a sąd II instancji zmienił wyrok i powództwo uwzględnił. Uznał, że na skutek przelewu bank został pierwotnym wierzycielem i następnie po oddaniu weksla została nim ponownie spółka, czym nabyła prawo do wypełnienia weksla.

Pozwani nie zgodzili się z tym wyrokiem i wnieśli od niego kasację. Zarzucali w niej przede wszystkim brak rozważenia zarzutu przedawnienia, poza tym kwestionowali w ogóle nabycie uprawnień do wypełnienia weksla. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację 22 grudnia, uchylił wyrok sądu apelacyjnego i przekazał mu sprawę do ponownego rozpatrzenia. W ustnym uzasadnieniu sędzia Antoni Górski zauważył, że rzadko zdarza się, by SN, popierając wywód i rozumowanie sądu apelacyjnego, uchylał jego wyrok. W tej sprawie SN podzielił pogląd, że uprawnienie do wypełnienia weksla przeszło najpierw na Kredyt Bank, a ponieważ weksel ciągle pozostawał in blanco, wróciło do spółki. Ale sąd apelacyjny w ogóle nie odniósł się do zarzutu przedawnienia uprawnienia do wypełnienia go. O wysokości sumy, do jakiej weksel może być wypełniony, i terminie płatności rozstrzyga deklaracja wekslowa. Gdy jej nie ma, jak w tej sprawie, trzeba ustalić, jaki był zamiar stron. Przyjmuje się domniemanie, z którym ten skład SN się zgadza, że z chwilą przedawnienia roszczenia podstawowego traci się uprawnienie do wypełnienia weksla. I to jest tu najistotniejsze, ale sąd apelacyjny problemu tego nie wyjaśnił.

Sygn. akt V CK 466/05
 
Marta Pionkowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA