reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Gospodarka przyspiesza

Gospodarka przyspiesza

Rośnie produkcja w przemyśle i budownictwie, zwiększa się sprzedaż detaliczna, a wzrost wynagrodzeń jest wyższy niż inflacja, która osiągnęła niski poziom. W listopadzie produkcja przemysłowa była o 8,5 proc. wyższa niż przed rokiem, a produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 5,9 proc.

Bardziej niż w poprzednich miesiącach, bo o 6,4 proc. zwiększyła się sprzedaż detaliczna towarów – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Większe zakupy były możliwe m.in. dzięki wzrostowi płac. W listopadzie przeciętne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw były o 6,9 proc. wyższe niż przed rokiem, ale tak duży przeciętny wzrost zarobków wynikał przede wszystkim z premii wypłaconych w górnictwie. W tym czasie inflacja wyniosła 1 proc. – w efekcie siła nabywcza płac zwiększyła się o 5,5 proc.

W listopadzie liczba bezrobotnych wzrosła o 10,7 tys., ale była niższa niż przed rokiem o 219,8 tys. i wyniosła 2 mln 722,8 tys. Stopa bezrobocia, w porównniu z październikiem, nie zmieniła się i wyniosła 17,3 proc.

Ponadto GUS poinformował, że 40 proc. gospodarstw domowych ma dziś komputer osobisty – o 4 pkt proc. więcej niż w ubiegłym roku.


Janusz K. Kowalski
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama