reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Licz i wybieraj

Licz i wybieraj

Podatek liniowy od działalności opłaca się przy średnich miesięcznych dochodach na czysto co najmniej 3,5 tys. zł. Na ryczałcie od najmu stracili ci, którzy mają niskie przychody, a wysokie koszty. Kto wyboru pozornie atrakcyjniejszej formy opodatkowania nie poprzedził rachunkiem, ten zyska szansę naprawienia błędu.

Tylko do 20 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą kalkulować, jaką przyjąć formę opodatkowania w przyszłym roku. Jest to ostateczny termin poinformowania urzędu skarbowego o ewentualnej zmianie. O wyborze podatku będą musieli też powiadomić urząd ci, którzy dopiero w 2006 r. zamierzają podjąć działalność na własny rachunek. Do wyboru mają podatek liniowy ze stawką 19 proc. oraz progresywny, czyli obliczany według trzystopniowej skali. Do pierwszego nie mają jednak prawa osoby, które będą sprzedawały swoje towary czy usługi byłym pracodawcom.

Liniowy PIT 19-proc. ma swoje plusy i minusy. Z naszych obliczeń wynika, że dopiero przy dochodach rocznych przekraczających 41 840 zł takie opodatkowanie działalności gospodarczej może być korzystne. Przy ocenie opłacalności trzeba jednak brać pod uwagę wiele innych danych, np. dodatkowe źródła zarobków.
Czasu na kalkulacje nie ma zbyt wiele. Niewykluczone, że ułatwi je szybki bilans mijającego roku. Za niespełna dwa tygodnie będzie już można składać zeznania za 2005 rok. Ich złożenie w styczniu szczególnie opłaca się podatnikom, którzy wykażą w PIT-ach nadpłaty.


Iwona Jackowska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama