REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż Unipetrolu została zmanipulowana

REKLAMA

Zdaniem mieszkającego w Niemczech polskiego lobbysty Jacka Spyry, sprzedaż czeskiego koncernu petrochemicznego Unipetrol, obecnie kontrolowanego przez PKN Orlen, "została zmanipulowana".
Spyra przedstawił taką ocenę składając - w czwartek wieczorem - zeznania przed komisją śledczą czeskiego parlamentu, powołaną 11 października w celu prześledzenia procesu prywatyzacji czeskiego koncernu petrochemicznego. Rezultaty prac komisji powinny zostać przedłożone czeskiemu parlamentowi do końca stycznia 2006 r.

PKN Orlen ma obecnie 62,99 proc. akcji Unipetrolu.

Jak podała w piątek agencja CTK, Spyra zasugerował w czasie przesłuchania, że "rządy Czech i Polski uzgodniły wcześniej, że Unipetrol zostanie przejęty przez Orlen". Spyra - pisze dalej CTK - nie przedstawił komisji konkretnych dowodów, potwierdzających taką tezę, jednakże "wskazywał na pewne okoliczności, wywołujące wątpliwości wśród deputowanych". "Nie posiadam w rękach bezpośrednich dowodów, jednakże szereg dokumentów może wskazywać, w jaki sposób mogło dojść do zmanipulowania transakcji" - cytuje wypowiedź Spyry czeska agencja.

Spyra przedstawił praskiej komisji kopię dokumentu, w którym rzekomo doradzano kierownictwu Orlenu, z kim "powinno zaprzyjaźnić się" w Czechach, by odnieść sukces w kwestii umowy prywatyzacyjnej (Unipetrolu). Z dokumentu wynika, że główną postacią był tu ówczesny premier Czech Stanislav Gross. Role kluczowego mediatora pełnił związany z Grossem biznesmen Andrej Babis.

Spyra zaznaczył, że ten sam dokument, na jaki się powoływał, znajduje się obecnie w prokuraturze w Krakowie, badającej sprawę.

Spyra cytował m.in. wypowiedź szefa Orlenu, Zbigniewa Wróbla, który miał powiedzieć mu wprost, iż jedynie kontakty z Babisem będą gwarantować powodzenie planów Orlenu. Pytał też Spyrę, czy "pozyskał Sobotkę (ministra finansów) i Grossa". Zdanie to, wypowiedziane na polowaniu słyszały też inne osoby - mówił Spyra.

W maju tego roku PKN Orlen przejął 62,99 proc. akcji czeskiego Unipetrolu; wartość transakcji wyniosła 13,05 mld koron, czyli około 480 mln USD.

Sprawa Unipetrolu została nagłośniona na początku września. Z relacji polskich i czeskich mediów wynikało, że poprzednie kierownictwo Orlenu, który kupił większościowe udziały w Unipetrolu, musiało, aby wygrać przetarg prywatyzacyjny, zawrzeć niekorzystne umowy z czeską firmą Agrofert o odsprzedaży jej za zaniżone ceny udziałów w najbardziej rentownych spółkach holdingu. O udział w prywatyzacji Unipetrolu zabiegała także spółka Seta, która zamiast Agrofertu chciała być partnerem PKN Orlen. W imieniu Sety występował właśnie polski lobbysta Jacek Spyra.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA