reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Na swoje pieniądze poczekamy dłużej

Na swoje pieniądze poczekamy dłużej

Z powodu późnych terminów publikacji danych GUS podatnicy dłużej poczekają na zwrot VAT. Najdłużej ci, którzy wnioski o zwrot złożą w styczniu 2006 r.

Podatnicy, składając wnioski o zwrot VAT za materiały budowlane, będą musieli sami obliczyć maksymalną kwotę zwrotu. Do jej ustalenia niezbędna jest cena 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ogłaszana przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

We wnioskach za I kwartał 2006 r. potrzebna będzie cena za IV kwartał 2005 r. Na ogłoszenie ceny GUS ma dwa miesiące od zakończenia kwartału. Może to zatem zrobić dopiero pod koniec lutego, co oznacza, że pierwsze prawidłowe wnioski będzie można złożyć w lutym.

Pracownicy organów skarbowych zdają sobie sprawę z tego problemu. Dlatego namawiają podatników, żeby składali wnioski w drugiej połowie każdego kwartału, kiedy znane już będą dane GUS za poprzedni kwartał. Jednak złożenie w styczniu wniosku, w którym nie będzie poprawnego wyliczenia, nie oznacza, że wydana zostanie decyzja odmawiająca zwrotu. W decyzji urząd sam musi wyliczyć kwotę zwrotu, niezależnie od tego, jak zrobił to podatnik.

Przed wydaniem decyzji urząd może wezwać podatnika do poprawienia wniosku. Wówczas termin zwrotu liczony będzie od dnia, w którym podatnik wniosek poprawi lub uzupełni.

Ewa Matyszewska 

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama