| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prawnik dla ubogich

Prawnik dla ubogich

Biura pomocy prawnej powinny być tworzone głównie w gminach, a nie w dużych ośrodkach. Przygotowany jeszcze przez ministra Kalwasa projekt ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej tworzy system o małej efektywności. Wymaga o­n gruntownej zmiany - stwierdzili uczestnicy dyskusji, zorganizowanej w naszej redakcji.

Uczestnicy skrytykowali dotychczasowe rozwiązania zawarte w projekcie ustawy o pomocy prawnej, stworzone jeszcze przez ministra Andrzeja Kalwasa. Przyznali oni, że dotychczasowe koncepcje w tym zakresie zmierzały do stworzenia biurokratycznej machiny pomocy prawnej, o małej efektywności.

Zdaniem prof. Andrzeja Zolla, rzecznika praw obywatelskich, system bezpłatnej pomocy prawnej należy wprowadzić od zaraz na terenie całego kraju, natomiast planowana w projekcie ustawy etapowość jego budowania, rozłożona na kilka lat, oznacza brak równości w dostępie do tej pomocy. Zdaniem Stanisława Rymara, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, budowanie sieci biur pomocy prawnej powinno zacząć się od dołu, tzn. na poziomie gmin i powiatów, gdyż tam znajduje się najwięcej potrzebujących. Dotychczasowe pomysły budowania w pierwszej kolejności biur w dużych ośrodkach są – zdaniem prezesa – nietrafione, gdyż w miastach dostępność do różnorakich form pomocy prawnej jest znacznie większa.

Profesor Andrzej Zoll: System bezpłatnej pomocy prawnej należy wprowadzić od zaraz na terenie całego kraju.

Zwrócono również uwagę na konieczność precyzyjnego uregulowania rozwiązań systemowych. – Ważne jest stworzenie jasnej definicji, kto będzie beneficjentem tej pomocy – powiedział Grzegorz Wiaderek z Fundacji Batorego. W opinii Romana Kęski, członka Krajowej Rady Sądownictwa, ustawodawca musi sprecyzować, w jakich przypadkach pomoc prawna może być udzielona, a w jakich nie. – Aby system mógł sprawnie działać, należy również ujednolicić pięć istniejących różnych procedur pomocy prawnej. Obecnie każda z nich jest inna – stwierdził Łukasz Bojarski z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.


Tomasz Pietryga

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »