REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Producenci betonu zwolnili obroty

REKLAMA

Branża budowlana powoli przezwycięża kryzys, w jakim tkwiła w ostatnich kilku latach. Ożywienie jest jednak słabe, o czym świadczy między innymi sprzedaż cementu, która w tym roku będzie mniejsza niż w roku ubiegłym.
Z bieżących wskaźników Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że budownictwo wychodzi z zapaści. Jednak sytuacja w branży nie jest jeszcze dobra. Wprawdzie produkcja budowlano-montażowa była w niektórych miesiącach tego roku nawet o jedną piątą większa niż w roku ubiegłym, ale jej poziom jest nadal mizerny, bo zbliżony do notowanego przed ośmiu laty.

– Od paru miesięcy w gazetach jest euforia, że budownictwo wyszło z kryzysu, że mamy boom w tej branży. Ale poziom zużycia cementu świadczy o tym, że kryzys w budownictwie nie został jeszcze pokonany – podkreśla Andrzej Balcerek, prezes spółki Górażdże Cement i przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.
Prezes wyjaśnia, że w Europie średnie roczne zużycie cementu w przeliczeniu na mieszkańca wynosi 450 kg, w tym w Hiszpanii, Portugalii, Irlandii ponad 1000 kg, a w Czechach i na Węgrzech ok. 400 kg. Natomiast w Polsce nie przekraczamy 300 kg.

W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku wszystkie polskie cementownie wyprodukowały nieco ponad 8,9 mln ton cementu. To o 1,5 proc. mniej niż przed rokiem. Jeszcze bardziej, bo o 3,1 proc., spadła sprzedaż cementu w kraju (wyniosła ponad 8,5 mln ton).

– Od czerwca sprzedaż cementu rośnie, ale nie da się odrobić strat, jakie ponieśliśmy w pierwszym półroczu tego roku. Dlatego w całym roku branża sprzeda o 0,1-0,5 proc. mniej cementu niż przed rokiem – ocenia A. Balcerek.
Są także prognozy, że spadek sprzedaży może być głębszy i wynieść 2-3 proc. Tymczasem w planach cementowni zakładano na ten rok wzrost sprzedaży o około 3 proc.

– Jest więc bardzo prawdopodobne, że na przestrzeni tego roku plany finansowe w wielu przypadkach zostały skorygowane w dół lub jeszcze to nastąpi – ocenia Andreas Wewiorka, dyrektor ds. sprzedaży w Cementowni Nowiny.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Janusz K. Kowalski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA