| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ZUS. Składki na ubezpieczenia

ZUS. Składki na ubezpieczenia

ZUS nie będzie już, poza wyjątkami, przyznawać renty z tytułu niezdolności do pracy na dłużej niż 5 lat. Ponadto większość osób prowadzących działalność gospodarczą i wykonujących umowę zlecenia straci prawo do opłacania składek na ZUS tylko od tej umowy.


Wchodząca w życie ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 169, poz. 1412) zawiera zmiany ważne dla osób prowadzących działalność gospodarczą i rencistów. Wchodzi ona w życie trzema etapami – od 1 listopada 2005 r. oraz od 1 stycznia i 1 czerwca 2006 r.

Od 1 listopada br. ZUS nie będzie już przyznawał renty na dłużej niż 5 lat. Może przyznać ją na dłużej tylko wtedy, gdy osoba starająca się o nią nie rokuje odzyskania zdolności do pracy w ciągu 5 lat. Ponadto, jeśli osobie uprawnionej do renty (która pobierała ją do tej pory przez 5 lat) w przeddzień badania lekarskiego brakuje do osiągnięcia wieku emerytalnego mniej niż 5 lat i jeśli zostanie ona uznana za niezdolną do pracy, ZUS przyzna prawo do renty do osiągnięcia tego wieku (60 lub 65 lat – odpowiednio dla kobiet i mężczyzn).

Ustawa przesądza też, że od 1 listopada 2005 r. osoba prowadząca działalność gospodarczą i wykonująca równocześnie umowę zlecenia będzie miała prawo do wyboru tytułu ubezpieczenia (czy opłacać składki ZUS od działalności, czy zlecenia) tylko wtedy, gdy podstawa wymiaru składek z umowy zlecenia wyniesie co najmniej tyle, ile wynosi obowiązująca ją podstawa naliczania składek z tytułu działalności gospodarczej. Wynosi ona 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 1391,12 zł) albo dla zakładających nowe firmy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (254,70 zł). Jeśli więc przedsiębiorca będzie wykonywał umowę zlecenia, a uzyskane z tego tytułu wynagrodzenie miesięczne nie przekroczy kwoty podstawy wymiaru składek z tytułu działalności, zapłaci składki na ZUS zarówno od zlecenia, jak i działalności.

Już od 1 stycznia 2006 r. wszystkim rencistom, którzy osiągną wiek emerytalny, ZUS przyzna emeryturę. Nie będzie ona mogła być wyższa niż pobierana dotychczas renta.

Od 1 czerwca 2006 r. natomiast renciści prowadzący równocześnie działalność gospodarczą zapłacą z tytułu jej prowadzenia składki na ubezpieczenia społeczne aż do czasu ustalenia prawa do emerytury. Obecnie z tytułu prowadzonej działalności opłacają tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Bartosz Marczuk

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK