| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Lekki bat na pracodawców

Lekki bat na pracodawców

Pracodawcy nie są bezkarni, gdy nie wypłacają wynagrodzeń. Ale prawo jest dość liberalne, a jego egzekwowanie ciągnie się nierzadko nawet kilka lat.

Część przedsiębiorców woli płacić kary, które są czasem niskie, niż przekazywać wynagrodzenia na konta pracowników.

Pracownik, który nie otrzymuje w terminie wynagrodzenia za pracę, może zwrócić się o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Gdy zostanie stwierdzone naruszenie przepisów prawa pracy, inspektor PIP uprawniony jest do nakazania pracodawcy wypłaty należnego wynagrodzenia za pracę. Pracodawca, do którego została skierowana decyzja (taką formę ma nakaz), musi poinformować PIP o jej realizacji z upływem terminów określonych w decyzji.

Jeśli decyzje w oznaczonym terminie nie zostaną wykonane, podlegają egzekucji administracyjnej w trybie określonym ustawą z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2002 r. nr 110, poz. 968).

Pracownik może dochodzić należnych wynagrodzeń za pracę w sądzie. Roszczenia dotyczące wypłat wynagrodzeń przekraczających 75 tys. zł są rozpatrywane przez sądy okręgowe. Gdy wartość przedmiotu sporu jest niższa, sprawą zajmuje się sąd rejonowy. Sąd może zasądzić na rzecz pracownika całe zaległe wynagrodzenie wraz z odsetkami za zwłokę.

Zgodnie z art. 282 par. 1 k.p., kto wbrew obowiązkowi nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika, wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń, podlega karze grzywny. Za tego rodzaju wykroczenie pracodawca może zostać ukarany: grzywną nałożoną w drodze mandatu karnego przez inspektora pracy w wysokości do 1000 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu – grzywną do 5000 zł. Za niektóre naruszenia praw pracownika pracodawca może podlegać też odpowiedzialności karnej. Zgodnie bowiem z art. 218 par. 1 kodeksu karnego, kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »