REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska nie wejdzie do ERM2 w 2007 roku

REKLAMA

Cezary Mech, ekspert gospodarczy Prawa i Sprawiedliwości uważa, że Polska raczej nie wejdzie do mechanizmu walutowego ERM 2 w 2007 roku.
"Wydaje mi się, że to (wejście do ERM2 w 20007 roku) nie jest możliwe" - powiedział Mech na spotkaniu z inwestorami zagranicznymi.

Powtórzył, że Polska wejdzie do strefy euro wtedy, kiedy to będzie dla niej korzystne. Dodał, że kluczowym elementem będzie potraktowanie funduszy emerytalnych przez Eurostat.

"Gdyby stanowisko zostało niezmienione, to gdzie znaleźć cięcia dodatkowych 15 mld zł. Ze względu na OFE musimy się zaciskać, więc pytanie o to, jak to by się odbiło na koniunkturze" - powiedział. "Ja tej wizji nie mam, gdzie ograniczyć wydatki publiczne na 15 mld zł" - dodał.

Jego zdaniem nie uznanie OFE za część sektora finansów publicznych oznaczałoby, że deficyt musiałby wynosić nie 3 proc. a 1,5 proc. PKB.

W marcu unijni ministrowie finansów zgodzili się, by w ciągu pięciu lat, licząc od 2004 roku, kraje UE, które reformowały systemy emerytalne odpisywały w sposób regresywny koszty poniesione na tę reformę.

W 2004 roku kraje te mogą je w całości odpisać, w 2005 roku 80 proc. kosztów, rok później 60 proc., w 2007 roku 40 proc., a w 2008 już tylko 20 proc.

Polska i inne kraje, które reformowały systemy emerytalne zabiegały, by koszty reformy nie obciążały zupełnie deficytów.

Według założeń rządu deficyt sektora finansów publicznych według ESA 95 z OFE klasyfikowanymi poza sektorem spadnie do 2,7 proc. PKB w 2008 roku z 5,4 proc. PKB w 2005 roku (odpowiednio z OFE w sektorze do 0,8 proc. PKB z 3,5 proc. PKB.)

Mech uważa, że lepiej by było, gdyby inne kraje przetestowały okres dwuletniej obecności w ERM2 przed Polską. Mech powtórzył, że w Polsce jest zbyt wysoki dysparytet stóp procentowych. Dodał, że poziom inflacji mógłby być w Polsce wyższy niż cel inflacyjny NBP, który wynosi 2,5 proc. z możliwością odchyleń o 1 pkt proc.

"Gdy chcemy zwiększać płace warunkiem jest wyższy poziom inflacji" - powiedział.

Inflacja we wrześniu wzrosła do 1,8 proc. rdr z 1,6 proc. w sierpniu.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA