| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zamiast pomagać narażają na straty

Zamiast pomagać narażają na straty

Przedsiębiorcy alarmują: na skutek niesolidności obsługujących ich biur rachunkowych lub doradców podatkowych muszą płacić wysokie zaległe podatki wraz z odsetkami.

Prowadzenie ksiąg mojej firmy zleciłem biuru rachunkowemu. Okazało się, że popełniło ono błędy. Błędy dotyczyły 153 faktur. W efekcie musiałem zapłacić 246 tys. zł podatku wraz z odsetkami – żali się „GP” czytelnik z Olsztyna.

Także inni podatnicy narzekają, że z powodu niesolidności obsługujących ich biur rachunkowych czy doradców podatkowych narażeni zostali na straty. Potwierdzają to również informacje uzyskane z izb skarbowych. Jakie są tego powody? Po pierwsze, biura rachunkowe lub doradcy podatkowi często obsługują nadmierną liczbę podatników.

Po drugie, tego rodzaju usługi nierzadko wykonują osoby bez uprawnień. – Organy skarbowe podczas większości kontroli nie badają uprawnień osób wykonujących usługi księgowe – powiedział nam Andrzej T. Prelicz z Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Na przypadki prowadzenia działalności bez uprawnień wskazuje m.in. Izba Skarbowa w Opolu.

– W każdym urzędzie skarbowym na terenie Opolszczyzny wisi lista doradców podatkowych. Podatnik sam decyduje, komu powierza swoje sprawy. Powinien pamiętać, że ma prawo sprawdzić uprawnienia oraz polisę OC, i powinien z tego prawa korzystać – podkreśla Elżbieta Konopka, doradca podatkowy z województwa opolskiego. Jeśli wykryte zostaną nieprawidłowości, konsekwencje z reguły ponosi podatnik, a nie biuro.

Gdy podatnik poniósł szkodę, może wystąpić z roszczeniami odszkodowawczymi na drodze cywilnej. W praktyce jednak mogą być z tym problemy. Co prawda osoby z certyfikatem MF, a także doradcy podatkowi powinni zawrzeć ubezpieczenie OC, ale u księgowych prowadzących biura rachunkowe nikt tego nie kontroluje.

Kłopot polega też na tym, że w stosunku do ryzyka limity odpowiedzialności ubezpieczycieli są symboliczne. Wynoszą od 5 do 15 tys. euro. Przy mniejszej skali działalności to może wystarczyć, przy większej – niekoniecznie. Ryzyko pojawia się zwłaszcza w rozliczeniach VAT. W przypadku obsługi dużego centrum handlowego bardzo łatwo o pomyłkę – przestrzega Michał Molęda z OC Gerling Polska.

Co gorsza, znaczna część biur rachunkowych popełnia błędy we własnych rozliczeniach z fiskusem. Urzędy kontroli skarbowej w okresie 2004 r. – I półrocze 2005 r. przeprowadziły 31 kontroli w takich biurach. W 13 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości – poinformowało „GP” Ministerstwo Finansów.

Wiesława Moczydłowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »