REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budżet trudny do realizacji

REKLAMA

Realizacja budżetu na 2006 rok może być trudna - ocenia Rada Polityki Pieniężnej. Nie podoba jej się również pomysł, żeby środki z zagranicznych emisji długu wymieniać na rynku.
Spadek deficytu sektora finansów publicznych zakładany w projekcie budżetu na 2006 rok, w tym ograniczenie elastycznych wydatków budżetu, będzie trudny do zrealizowania – stwierdza RPP. Projekt zakłada spadek deficytu z 4,5 w 2005 do 4 proc. w 2006 roku. Zdaniem Rady wydatki ogółem wzrosną z powodu konieczności przeprowadzenia w 2006 roku waloryzacji emerytur i rent oraz zapewnienia współfinansowania dla środków z Unii Europejskiej. Wątpliwości budzi m.in. realność założonego spadku wydatków na renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. RPP ostrzega, że dług publiczny będzie w dalszym ciągu narastał do poziomu bliskiego II progowi ostrożnościowemu, tj. 54,6 proc. PKB.
Przesłany do Sejmu projekt ustawy budżetowej na 2006 rok przewiduje deficyt budżetu centralnego na poziomie 32,6 mld zł, czyli 3,3 proc. PKB. – Według RPP to efekt optymistycznej prognozy dochodów państwa (głównie z podatków pośrednich). Projekt ustawy zakłada uzyskanie aż 5 mld zł dodatkowych wpływów w związku z oczekiwanym wzrostem ściągalności podatków. Rada zwróciła uwagę na wzrost wydatków na administrację publiczną o 3,8 proc. w ujęciu nominalnym, co oznacza odejście od jednego z filarów tzw. planu Hausnera. Zdaniem RPP poziom wydatków budżetu oraz całego sektora finansów publicznych jest nadal wysoki i niekorzystny z punktu widzenia długofalowego wzrostu gospodarczego. Rada skrytykowała nową strategię zarządzania długiem, która zakłada wzrost zadłużenia w walutach obcych, co zwiększa ryzyko niestabilności relacji długu do PKB. Nie podoba się również pomysł, by część środków z zagranicznych emisji długu była przeznaczana na finansowanie bieżących wydatków i wymieniana na rynku, ponieważ takie zapowiedzi umacniają złotego – ostrzegła RPP w opublikowanej wczoraj opinii do projektu budżetu. RPP uznała jednocześnie, że założenia makroekonomiczne – 4,3 proc. wzrostu PKB i 1,5 proc. średniorocznej inflacji – są realistyczne.

Monika Krześniak


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA