| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sytuacja ludności świata 2005

Sytuacja ludności świata 2005

W 2005 r. państwa świata porozumiały się, że do 2015 r. - w ramach tzw. Projektu Milenijnego spróbują w połowie wyeliminować najcięższe przejawy nędzy na świecie: uratować życie 30 milionów dzieci i dwóch milionów matek, dokonać postępu w walce z AIDS.

Opublikowany tegoroczny raport Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych (UNFPA) pokazuje, że nieodłącznym elementem tych działań powinna być większa troska o równość płci i zdrowie kobiet. Raport informuje m.in., że:

■ Pół miliona kobiet umiera co roku na świecie z powodu komplikacji związanych z ciążą i porodem, ponad 8 mln kobiet ma problemy zdrowotne wynikające z tego powodu. 95 proc. zgonów kobiet ma miejsce w Azji i Afryce. Tam ryzyko śmierci wynosi 1:16, a w najuboższych regionach nawet 1:6. Tymczasem w krajach rozwiniętych jest to 1:2800.

■ Ponad 900 mln osób na świecie, w tym ok. 600 mln kobiet, nie potrafi czytać i pisać; większość z nich żyje w Azji Południowej i w Afryce. Wśród osób niepiśmiennych więcej jest kobiet i dziewcząt; w krajach Afryki Środkowej i Południowej ponad połowa dziewcząt nie kończy edukacji na poziomie podstawowym, w Azji Południowej – blisko 1/3.

■ Od 600 do 800 tys. osób rocznie pada ofiarami handlu ludźmi; blisko 80 proc. z nich to kobiety i dzieci. Około 2 mln dzieci, zwłaszcza dziewczynek, jest wykorzystywanych w tzw. seksbiznesie.

■ W latach 90. doszło na świecie do 118 konfliktów; większość z nich miała charakter wewnętrzny. Do opuszczenia swoich domów zmuszonych zostało 35 mln osób; 28 mln z nich to kobiety i dzieci.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK