REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PO chce zmian w tworzeniu budżetu

REKLAMA

Platforma Obywatelska chce zmienić mechanizm tworzenia budżetu państwa i przenieść go do Kancelarii Premiera - poinformowali liderzy PO.
W opinii ekspertów partii zmiany te mogą przynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu miliardów złotych oszczędności.

PO napisała w liście do PiS, że decyzje merytoryczne związane z podziałem środków na poszczególne programy rządowe powinny należeć do Kancelarii Premiera, która także będzie odpowiadać za podział środków pomiędzy poszczególne cele i zadania, badanie stopnia ich realizacji oraz kosztów z tym związanych".

Według planów Platformy minister finansów miałby jedynie pełnić funkcję administracyjną.

"Minister finansów powinien być odpowiedzialny za przygotowanie prognozy dochodów oraz ustalenie maksymalnego, nieprzekraczalnego poziomu wydatków i deficytu w danym roku. (...) Po przyjęciu budżetu minister finansów powinien przekazywać środki na realizację programów i zadań oraz kontrolować wysokość kosztów ponoszonych na ich realizację - napisał Jan Rokita w liście.

PO zakłada, że w związku ze zmianą mechanizmu tworzenia budżetu państwa konieczne stanie się wydłużenie okresu planowania budżetowego.

"Proponujemy więc, by rząd przyjmował wieloletnie plany finansowe, które będą określały maksymalny poziom wydatków państwa w kolejnych latach oraz podział środków na poszczególne obszary działalności państwa. Pierwszy taki plan powinien obowiązywać na lata 2006-2009, a następny, w sposób kroczący, powinien być przedłużany na kolejne lata" - napisano.

Zdaniem autorów koncepcji PO wieloletnie planowanie ułatwi ograniczenie długu publicznego i pozwoli na wygenerowanie oszczędności budżetowych, przede wszystkich w wydatkach na funkcjonowanie administracji. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapytana o skalę oszczędności związanych z nowym planowaniem odpowiedziała:

"To są znaczne kwoty rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu mld zł" - powiedziała.

Na pytanie, czy nowe planowanie mogłoby obowiązywać już od przyszłego roku powiedziała: "To zależy do tego, jak PiS ustosunkuje się do naszej propozycji. Sądzę, że powinniśmy podjąć taką próbę" - powiedziała.

Dodała, że gdyby udało się wprowadzić nowe zasady planowania budżetowego już od 2006 roku można by było ograniczyć deficyt budżetu proponowany przez MF o "kilka miliardów złotych".

"Deficyt powinien być mniejszy (w stosunku do planów MF). Jest szansa go zmniejszyć o kilka miliardów złotych w ramach nowego mechanizmu tworzenia budżetu" - powiedziała.

Rząd skierował w piątek do Sejmu projekt, w którym deficyt budżetu w 2006 roku wzrośnie do 32.575 mln zł z 30.833,7 mln zł planowanych w 2005 roku. MF w przyszłorocznym projekcie budżetu planuje, że wydatki w 2006 roku wyniosą 221.803 mln zł wobec 209.704 mln zł w tym roku.

Natomiast dochody budżetowe w 2006 roku wzrosną do 189.228 mln zł z 178.870 mln zł w 2005 roku. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w liście do przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska kilka dni temu zaproponował m.in. by projekt budżetu przygotowywała Kancelaria Premiera, a nie, jak do tej pory Ministerstwo Finansów.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  REKLAMA

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA