reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > MF chce minimalizować koszty obsługi długu

MF chce minimalizować koszty obsługi długu

Ministerstwo Finansów dąży do minimalizacji kosztów obsługi długu. Jednym ze sposobów realizacji tego celu są operacje walutowe, które nie zawsze muszą oznaczać sprzedaż walut - poinformował dyrektor departamentu Należności i Zobowiązań w MF.

 "Ministerstwo będzie dokładało wszelkich starań, aby jak najbardziej efektywnie realizować cel strategii zarządzania długiem, czyli minimalizację kosztów obsługi zadłużenia. Jednym z narzędzi do realizacji tego celu są operacje walutowe, które w żaden sposób nie będą wpływać na kurs walutowy" - powiedział Paweł Kowalewski z MF. "Fakt, że w lipcu miały miejsce operacje sprzedaży waluty nie oznacza, że waluta zawsze będzie sprzedawana. Można znaleźć się w sytuacji, gdy waluta zagraniczna będzie kupowana na rynku walutowym, pod warunkiem, że będzie to umożliwiało dalszą redukcję kosztów obsługi zadłużenia" - dodał.Pod koniec września resort finansów nie wykluczał, że w październiku dojdzie do wymiany części środków z emisji obligacji na rynku amerykańskim o wartości 1,0-1,5 mld USD. Emisja ta planowana jest na początek października. Mają to być głównie papiery 10-letnie. Środki z emisji na rynek amerykański będą przeznaczone na bieżące finansowanie.MF pierwotnie planowało emisję w USA w połowie września, ale z powodu wydłużenia prac SEC nad prospektem decyzja została przesunięta. Organizatorami emisji są banki JP Morgan i Lehman Brothers. Ministerstwo Finansów w lipcu sprzedało na rynku kilkaset mln euro. Resort nie wykluczył wtedy tego typu operacji w przyszłości. Ostatni raz w październiku 2003 roku Ministerstwo Finansów uzyskało 997,2 mln dolarów ze sprzedaży obligacji 10-letnich na rynku amerykańskim.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama