REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Energia na giełdę

REKLAMA

Dzięki wchodzącej w życie nowelizacji prawa energetycznego producenci tzw. zielonej energii będą mogli sprzedać ją przedsiębiorstwom energetycznym na Towarowej Giełdzie Energii S.A. Wcześniej jednak będą musieli uzyskać świadectwo pochodzenia od prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Procedura ta jest przewidziana w ustawie z dnia 4 marca 2005 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska. Część jej przepisów właśnie weszła w życie.
Zanim wytwórca energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (zwanej zieloną energią) zgłosi się z nią na Towarową Giełdę Energii S.A., powinien uzyskać od prezesa Urzędu Regulacji Energetyki świadectwo pochodzenia. Jest to możliwe jedynie wówczas, gdy energia jest produkowana w elektrowniach wodnych, wiatrowych lub gdy pochodzi ze słonecznych kolektorów do produkcji ciepła, słonecznych ogniw fotowoltaicznych, ze źródeł geotermicznych albo z biogazu lub biomasy. Świadectwo pochodzenia potwierdza, że energia rzeczywiście została wytworzona w odnawialnym źródle. Aby je uzyskać, trzeba złożyć wniosek do prezesa URE za pośrednictwem operatora systemu energetycznego, czyli przedsiębiorstwa zajmującego się dystrybucją energii, do którego sieci podłączony jest wytwórca energii z odnawialnych źródeł. Oprócz nazwy i adresu swojej firmy podaje w nim lokalizację, rodzaj i moc odnawialnego źródła energii, określa ilość energii w nim wytworzonej, a także okres, w którym to nastąpiło. Następnie świadectwo oraz wynikające z niego prawa majątkowe (czyli prawa do energii) musi zarejestrować w rejestrze świadectw pochodzenia prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii S.A.
Prawa majątkowe powstają już w momencie, w którym po raz pierwszy świadectwo zostanie zapisane na koncie ewidencyjnym w rejestrze świadectw pochodzenia. Natomiast zostaną przeniesione na kupującego wówczas, gdy zostanie dokonany odpowiedni zapis w rejestrze świadectw pochodzenia. Wygasają zaś w momencie umorzenia świadectwa pochodzenia, z którego wynikają.
Przy ubieganiu się o świadectwa pochodzenia zostały uprzywilejowane firmy, które wytwarzają ją w odnawialnych źródłach energii o łącznej mocy elektrycznej nie przekraczającej 5 MW. Nie uiszczają one opłat pobieranych za wpis do rejestru świadectw pochodzenia i za dokonane zmiany w tym rejestrze, opłat skarbowych za wydanie świadectwa pochodzenia oraz za wydanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Natomiast przedsiębiorstwa energetyczne, które tzw. zieloną energię wyprodukowały w okresie od 1 stycznia do 30 września 2005 r. i otrzymały w tym czasie świadectwa pochodzenia, powinny o nich do 15 października 2005 r. poinformować prezesa URE. W tym celu muszą sporządzić zestawienie tabelaryczne w dwóch egzemplarzach. Jeżeli nie dopełnią tych formalności, to nie będą mogli zarejestrować swoich świadectw w rejestrze prowadzonym przez giełdę.
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA