REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Energia na giełdę

REKLAMA

Dzięki wchodzącej w życie nowelizacji prawa energetycznego producenci tzw. zielonej energii będą mogli sprzedać ją przedsiębiorstwom energetycznym na Towarowej Giełdzie Energii S.A. Wcześniej jednak będą musieli uzyskać świadectwo pochodzenia od prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Procedura ta jest przewidziana w ustawie z dnia 4 marca 2005 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska. Część jej przepisów właśnie weszła w życie.
Zanim wytwórca energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (zwanej zieloną energią) zgłosi się z nią na Towarową Giełdę Energii S.A., powinien uzyskać od prezesa Urzędu Regulacji Energetyki świadectwo pochodzenia. Jest to możliwe jedynie wówczas, gdy energia jest produkowana w elektrowniach wodnych, wiatrowych lub gdy pochodzi ze słonecznych kolektorów do produkcji ciepła, słonecznych ogniw fotowoltaicznych, ze źródeł geotermicznych albo z biogazu lub biomasy. Świadectwo pochodzenia potwierdza, że energia rzeczywiście została wytworzona w odnawialnym źródle. Aby je uzyskać, trzeba złożyć wniosek do prezesa URE za pośrednictwem operatora systemu energetycznego, czyli przedsiębiorstwa zajmującego się dystrybucją energii, do którego sieci podłączony jest wytwórca energii z odnawialnych źródeł. Oprócz nazwy i adresu swojej firmy podaje w nim lokalizację, rodzaj i moc odnawialnego źródła energii, określa ilość energii w nim wytworzonej, a także okres, w którym to nastąpiło. Następnie świadectwo oraz wynikające z niego prawa majątkowe (czyli prawa do energii) musi zarejestrować w rejestrze świadectw pochodzenia prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii S.A.
Prawa majątkowe powstają już w momencie, w którym po raz pierwszy świadectwo zostanie zapisane na koncie ewidencyjnym w rejestrze świadectw pochodzenia. Natomiast zostaną przeniesione na kupującego wówczas, gdy zostanie dokonany odpowiedni zapis w rejestrze świadectw pochodzenia. Wygasają zaś w momencie umorzenia świadectwa pochodzenia, z którego wynikają.
Przy ubieganiu się o świadectwa pochodzenia zostały uprzywilejowane firmy, które wytwarzają ją w odnawialnych źródłach energii o łącznej mocy elektrycznej nie przekraczającej 5 MW. Nie uiszczają one opłat pobieranych za wpis do rejestru świadectw pochodzenia i za dokonane zmiany w tym rejestrze, opłat skarbowych za wydanie świadectwa pochodzenia oraz za wydanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Natomiast przedsiębiorstwa energetyczne, które tzw. zieloną energię wyprodukowały w okresie od 1 stycznia do 30 września 2005 r. i otrzymały w tym czasie świadectwa pochodzenia, powinny o nich do 15 października 2005 r. poinformować prezesa URE. W tym celu muszą sporządzić zestawienie tabelaryczne w dwóch egzemplarzach. Jeżeli nie dopełnią tych formalności, to nie będą mogli zarejestrować swoich świadectw w rejestrze prowadzonym przez giełdę.
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  REKLAMA

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA